Iowa State Fair

Wood Projects

August 16, 2021

The “Haves and Have Knots” were awarded top honors in the Wood Projects competition judged prior to the start of the 2021 Iowa State Fair.

Complete results follow:

WOODCARVING

Animals Domestic - Realistic

1) Bryan Hudson, Des Moines

2) Roger Beane, Oskaloosa

Animals Domestic - Caricature

1) David Franklin, Norwalk

2) Iner Joelson, Des Moines

3) Darrell Brown, Des Moines

Human Figures - Realistic

1) Randy Hansen, Des Moines

2) John Feld, Ankeny

3) Linda Board, Manson

Human Figures - Caricature

1) David Franklin, Norwalk

2) Warren Verdeck, Waukee

3) Roger Beane, Oskaloosa

Honorable Mention) Roger Beane, Oskaloosa

Abstract - Non-Objective

1) Stephen Bennett, Pella

2) David Lammers, Sioux Center

Stylized - Human Figure

1) Stephen Bennett, Pella

2) Roger Beane, Oskaloosa

Stylized - Animal

1) Nedra Herr, Newton

Stylized - Other

1) Nedra Herr, Newton

2) Donald Gerlits, Altoona

3) Donald Gerlits, Altoona

Honorable Mention) Denis Johansen, Knoxville

Miscellaneous - Jewelry

1) Melvin D. Shivvers, Des Moines

Miscellaneous - Canes & Gunstocks

1) John Feld, Ankeny

2) Randall Freeman, Clive

Miscellaneous - Chip Carving

1) Dennis Evans, Newton

2) Dennis Evans, Newton

3) Dennis Evans, Newton

Miscellaneous - Woodburning

1) Audrey Rex, Newton

2) Audrey Rex, Newton

3) Don Van Ekeren, Hartford

Miscellaneous - Miniatures

1) David Franklin, Norwalk

2) John Feld, Ankeny

3) Darren Bingham, Melcher

Honorable Mention) Chuck Spitler, Des Moines

Miscellaneous - Decorated Functional, Frames & Clocks

1) Nedra Herr, Newton

2) Roger Beane, Oskaloosa

3) Roger Beane, Oskaloosa

Honorable Mention) Denis Johansen, Knoxville

Miscellaneous - Bark Carving & Cyprus Knees

1) Robert Frisk, Ankeny

2) Steven Oswalt, Sully

3) Robert Frisk, Ankeny

Honorable Mention) Roger Beane, Oskaloosa

Honorable Mention) Steven Oswalt, Sully

Honorable Mention) Steven Oswalt, Sully

Miscellaneous - Seasonal Decorative

1) John Feld, Ankeny

2) David Franklin, Norwalk

3) Nedra Herr, Newton

Honorable Mention) Darren Bingham, Melcher

Honorable Mention) Roger Beane, Oskaloosa

Honorable Mention) Roger Beane, Oskaloosa

Honorable Mention) Linda Board, Manson

Miscellaneous - Other

1) Warren Verdeck, Waukee

2) Nedra Herr, Newton

3) Randall Freeman, Clive

Whittle Pieces - Chains, Balls & Cages

1) John Twedt, Ankeny

2) Dennis Evans, Newton

3) Darren Bingham, Melcher

Honorable Mention) David Lammers, Sioux Center

Decoys - Ducks & Geese Floating

1) Randy Hansen, Des Moines

Decoys - Shore Birds

1) Randy Hansen, Des Moines

2) Donald Lund, Iowa City

Decoys - Other Waterfowl

1) Randy Hansen, Des Moines

Wild Fowl - Birds of Prey

1) Randy Hansen, Des Moines

Wild Fowl - Song Birds

1) Randy Hansen, Des Moines

2) Clark Weaver, Grinnell

3) Randy Hansen, Des Moines

Honorable Mention) Randy Hansen, Des Moines

Wild Fowl - Upland Game Birds

1) Randy Hansen, Des Moines

2) Randy Hansen, Des Moines

Wild Fowl - Miniature Birds

1) Clark Weaver, Grinnell

Wild Fowl - Birds (group or pair)

1) Don Van Ekeren, Hartford

2) Dave McConkey, Ankeny

3) Dave McConkey, Ankeny

Novice Adult - first year carver age 18 & over

1) Dave Grieve, Ankeny

2) Jennifer Booth, Collins

Youth - age 12 & under

1) Mason Beane, Oskaloosa

2) Iner Joelson & Will Stoka, Des Moines

3) Mason Beane, Oskaloosa

Youth - age 13-18

1) Addison Beane, Oskaloosa

2) Addison Beane, Oskaloosa

3) Addison Beane, Oskaloosa

Wildlife - Caricatures

1) Roger Beane, Oskaloosa

Wildlife - Other Animals

1) Randy Hansen, Des Moines

2) Phil Kohler, Ankeny

Wildlife - Fish/Sea Mammals

1) Donald Lund, Iowa City

2) Randy Hansen, Des Moines

3) Stephen Bennett, Pella

Religious Carving - In the Round

1) David Lammers, Sioux Center

2) Alice Guerrero, Des Moines

Relief Carving - Nature Scenes

1) Warren Verdeck, Waukee

2) Nedra Herr, Newton

3) Alice Guerrero, Des Moines

Relief Carving - Natural History

1) Roger Beane, Oskaloosa

Relief Carving - Scene (other than nature)

1) Warren Verdeck, Waukee

Relief Carving - Human Subject

1) Denis Johansen, Knoxville

2) Denis Johansen, Knoxville

3) Linda Board, Manson

Group Carvings

1) Roger Beane, Oskaloosa

2) Phil Kohler, Ankeny

3) Roger Beane, Oskaloosa

Honorable Mention) John Feld, Ankeny

Instructor Assisted - Human

1) Roger Beane, Oskaloosa

2) Dorcas (Dee) Wolfe, Des Moines

Instructor Assisted - Wildlife

1) Dorcas (Dee) Wolfe, Des Moines

Roughouts - Human

1) Dorcas (Dee) Wolfe, Des Moines

2) Steven Jones, Washington

3) Warren Verdeck, Waukee

Roughouts - Other

1) Roger Beane, Oskaloosa

2) Roger Beane, Oskaloosa

3) Dorcas (Dee) Wolfe, Des Moines

Senior Citizen - age 65 or older

1) Nedra Herr, Newton

2) David Franklin, Norwalk

3) Denis Johansen, Knoxville

Honorable Mention) Roger Beane, Oskaloosa

Honorable Mention) Don Van Ekeren, Hartford

Best of Show

1000) Randy Hansen, Des Moines

Runner-Up, 1st) Warren Verdeck, Waukee

Runner-Up, 2nd) Nedra Herr, Newton

Runner-Up, 3rd) Nedra Herr, Newton

Honorable Mention) Warren Verdeck, Waukee

Honorable Mention) Randy Hansen, Des Moines

Honorable Mention) Clark Weaver, Grinnell

WOODWORKING

Furniture Item

1) Kevin Ketelsen, Waukee

2) Brian Bergstrom, Des Moines

3) John Terry, Clive

Honorable Mention) John Twedt, Ankeny

Honorable Mention) Kevin Ketelsen, Waukee

Household Item

1) Phil Laudenklos, Urbandale

2) John Twedt, Ankeny

3) Steven Lass, Altoona

Honorable Mention) Kaleb Dale, West Des Moines

Intarsia

1) Loren Stene, Saint Ansgar

2) Loren Stene, Saint Ansgar

Luthier Class

1) Phil Laudenklos, Urbandale

Model

1) Bernard Kluesner, New Vienna

2) Raymond Nelson, Des Moines

3) Raymond Nelson, Des Moines

Honorable Mention) Emmanuel Garcia, Indianola

Seating

1) Jesse Parker, Grimes

2) John Twedt, Ankeny

3) Dick Groves, Cedar Falls

Table

1) John Twedt, Ankeny

2) Larry Jensen, Ankeny

Honorable Mention) Bruce Roy, Nevada

Wood Toy

1) David Cretors, Grimes

2) Emmanuel Garcia, Indianola

Next Generation - under age 25

2) Max Sanders, Urbandale

3) Kaleb Dale, West Des Moines

Honorable Mention) Jake Rodgers, West Des Moines

Anything Goes

2) Emmanuel Garcia, Indianola

3) Melvin D. Shivvers, Des Moines

Turned Wood - Bowl

1) Tom Whalley, Urbandale

2) Charles Tadlock, Winterset

3) Donna Byers, Ankeny

Honorable Mention) Charles Tadlock, Winterset

Turned Wood - Box

1) David Rabe, Ottumwa

2) Tom Whalley, Urbandale

3) David Rabe, Ottumwa

Honorable Mention) David Rabe, Ottumwa

Honorable Mention) Donna Byers, Ankeny

Turned Wood - Hollow Vessel

1) Tom Whalley, Urbandale

2) James Gunning, Ames

3) Hollow Mountain Furniture And Design, Colfax

Turned Wood - Household Item

1) Tom Whalley, Urbandale

Honorable Mention) Mike Leith, Urbandale

Turned Wood - Natural Voids

1) Jack Kennedy, Winterset

2) Donald Gerlits, Altoona

3) Dennis Lind, Colfax

Turned Wood - Pen, Pencil, Seam Ripper, etc.

1) Donna Byers, Ankeny

2) Chuck Spitler, Des Moines

Turned Wood - Segmented Bowl or Vessel

1) Jack Kennedy, Winterset

2) Steve Yeager, Martinsburg

3) Jack Kennedy, Winterset

Honorable Mention) David Rabe, Ottumwa

Honorable Mention) Steve Yeager, Martinsburg

Honorable Mention) David Rabe, Ottumwa

Honorable Mention) Tom Whalley, Urbandale

Turned Wood - Stylized

1) Tom Whalley, Urbandale

2) Tom Whalley, Urbandale

3) Jack Rolison, Ottumwa

Turned Wood - Any Other Turned Wood Project

1) David Rabe, Ottumwa

2) Jack Rolison, Ottumwa

3) Stan Merrell, Norwalk

Best of Show

1000) John Twedt, Ankeny

Runner-Up, 1st) Tom Whalley, Urbandale

Runner-Up, 2nd) Kevin Ketelsen, Waukee

Runner-Up, 3rd) David Rabe, Ottumwa

Honorable Mention) Phil Laudenklos, Urbandale

Honorable Mention) David Cretors, Grimes

Honorable Mention) Tom Whalley, Urbandale