Iowa State Fair

Floriculture: Junior

August 31, 2021

Young gardeners exhibited their flowers in the Junior Floriculture competition judged at the 2021 Iowa State Fair.

Competition Results Below:

JUNIOR DIVISION

Small Rewards

1) Jack Juhl, Waverly

2) Karalyne Cowling, Pleasant Hill

3) Carter Weiland, Van Meter

Small Rewards

1) Joe Elsamiller, Waverly

2) Serenity Jacobs, Pleasant Hill

3) Vera Pierson, Monroe

4) Keifer Bedwell, New Virginia

5) Jenna Lee Halbrook, Ankeny

6) James Elsamiller, Waverly

7) Jake Tiedt, Tripoli

Merry-Go-Round

1) Carter Weiland, Van Meter

2) Aston Weiland, Van Meter

3) Alexis Lott, Eldridge

Merry-Go-Round

1) Kenzi Lynch, Pleasant Hill

2) Kaylee Lynch, Pleasant Hill

3) Jett Halbrook, Ankeny

4) Dylan Hagarty, Coralville

5) Jenna Lee Halbrook, Ankeny

6) Hayden Pierson, Monroe

7) Vera Pierson, Monroe

Fairy Garden

1) Aston Weiland, Van Meter

2) Carter Weiland, Van Meter

3) Ainsley Pleva, Woodward

4) Alexis Lott, Eldridge

5) Hayden Hensing, Clive

Fairy Garden

1) Phoenix Bednarz, Woodward

2) Kaylee Lynch, Pleasant Hill

3) Addison Spencer, Stanton


Chicken

1) Ainsley Pleva, Woodward

2) Aston Weiland, Van Meter

3) Carter Weiland, Van Meter

Chicken

1) Hayden Pierson, Monroe

2) Phoenix Bednarz, Woodward

3) Vera Pierson, Monroe

Patio Planter

1) Hayden Hensing, Clive

2) Ainsley Pleva, Woodward

3) Erik Lott, Eldridge

Patio Planter

1) Phoenix Bednarz, Woodward

2) Keifer Bedwell, New Virginia

3) Addison Spencer, Stanton

Pokemon

1) Hayden Hensing, Clive

2) Carter Weiland, Van Meter

3) Jack Juhl, Waverly

Pokemon

1) Galena Hagarty, Coralville

2) Phoebe Schaffer, Elkhart

3) Oliver Bond, Waverly

Super Hero of Choice

1) Ian Core, Ankeny

2) Rebecca Epane, Ankeny

3) Hayden Hensing, Clive

Super Hero of Choice

1) Dylan Hagarty, Coralville

2) Joe Elsamiller, Waverly

3) Jake Tiedt, Tripoli

Grasshopper

1) Aston Weiland, Van Meter

2) Carter Weiland, Van Meter

3) Anna Elsamiller, Wavery


Grasshopper

1) Joe Elsamiller, Waverly

2) Ella Juhl, Waverly

3) Jake Tiedt, Tripoli

Goldfinch

1) Carla Porter, Van Meter

2) Alexis Lott, Eldridge

3) Emmaline Walz, Marion

Goldfinch

1) Brooklyn Walz, Marion

2) Keifer Bedwell, New Virginia

3) Aaliyah Core, Ankeny

Best Junior Exhibit

1) Hayden Pierson, Monroe

Second Best Junior Exhibit

1) Phoenix Bednarz, Woodward

Best Junior Seed Picture

1) Brooklyn Walz, Marion

Second Best Junior Seed Picture

1) Dylan Hagarty, Coralville