Iowa State Fair

2021 Fine Art

August 08, 2021

See a digital gallery of the 2021 Fine Arts winners!

ADULT

Adult - Acrylic/Tempera

1) Leslie Leavenworth, West Des Moines

2) Carolyn Wallace, Boone

3) David Plain, Des Moines

Honorable Mention) Jeffrey Kohl, Urbandale

Honorable Mention) Candace Camling, Des Moines

Adult - Drawing

1) Mark Timmerman, Indianola

2) Mattea Whetstone, Ames

3) Andrew Wroble, Harpers Ferry

Honorable Mention) Mary Ann Marreel, Osage

Honorable Mention) Cash Lilly, Bondurant

Adult - Fiber

1) Allison Hellman, Des Moines

2) Deborah Zeitler, Iowa City

3) Janet Bergeron, Norwalk

Honorable Mention) Jennifer Messer, Norwalk

Adult - Glass

1) Art Ciccotti, Ames

2) John Byerly, State Center

3) Brenda Kutz, Ames

Honorable Mention) Iris Top, Pella

Honorable Mention) Keith Kutz, Ames

Adult - Jewelry

1) Kimberly Fuller, Oxford

Adult - Mixed Media

1) Jody Valentine, Windsor Heights

2) Deborah Anders-Bond, Ames

3) June Wayne, Boone

Honorable Mention) Sara Slee Brown, Iowa City

Honorable Mention) Caroline Freese, Indianola

Adult - Oil Painting

1) Larry Zach, Ankeny

2) Lori Ristau, Johnston

3) Larry Zach, Ankeny

Honorable Mention) Jill Woodward, Dallas Center

Honorable Mention) Hans Olson, Fairfield

Adult - Pastels

1) Margaret Askelsen, Clarion

2) Stewart Buck, Ankeny

3) David Yurdin, Urbandale

Honorable Mention) Amy Hedberg, Des Moines

Honorable Mention) Louise ODonnell, Ames

Adult - Pottery

1) Jennifer Joanning, Des Moines

2) Amber Martenson, Gilman

3) Molly Bach, Marshalltown

Honorable Mention) Judith and Jim Miller, Clear Lake

Adult - Hand Pulled Prints

1) Sadie Goll, Iowa City

2) James Ferrell, Clive

3) Sadie Goll, Iowa City

Adult - Sculpture

1) Tom Whalley, Urbandale

2) Robert Wallace, Ames

3) Suzanne Pratt, West Des Moines

Honorable Mention) Melvin D. Shivvers, Des Moines

Honorable Mention) Brian Bickel, Pleasant Hill

Adult - Watercolor

1) Richard Hanson, Fort Dodge

2) Tracy Edens, Iowa City

3) Carleen Hon, Altoona

Honorable Mention) Lauren Roush, Newton

Adult - Best of Show

1) Nash Cox, Chariton

JUNIOR

Junior - Drawing

1) Mitchell Zheng, Johnston

2) Ashley Zheng, Waukee

Honorable Mention) Keegan Joyce, Decorah

Junior - Painting

1) Chloe Liang, Johnston

2) Mitchell Zheng, Johnston

3) Emma Zheng, Urbandale

Honorable Mention) Qiong Gu, Urbandale

Junior - Three-Dimensional

1) Bella Justice, Mitchellville

2) Tanner Beron, Urbandale

3) Mae Juhl, Bondurant

Junior - Other

1) Brandt Remaly, Ankeny

2) Elissa Roeder, Des Moines

YOUTH

Youth - Drawing

1) Hannah Schafer, Altoona

2) Emma Meijer, Ankeny

3) Katelyn Nelson, Bondurant

Honorable Mention) Victoria Ulrich, Cedar Falls

Honorable Mention) Samuel Fuller, Bondurant

Youth - Painting

1) Allison Su, Ankeny

2) Andrea Woolman, Urbandale

3) Rebecca Celsi, Waukee

Honorable Mention) Alice Tsao, Urbandale

Honorable Mention) Hannah Schafer, Altoona

Youth - Three-Dimensional

1) Nornubari Kiobel, Urbandale

2) Izi Juhl, Bondurant

3) Aidan Carter, Bondurant

Youth - Other

1) Aeva Meijer, Ankeny

2) Georgia Billingsley, Des Moines

3) Georgia Billingsley, Des Moines