Iowa State Fair

FFA: Breeding Beef

August 25, 2021

Grace Greiman of Garner exhibited the Supreme Female in the FFA Breeding Beef show held Thursday, August 12, at the 2021 Iowa State Fair.

Megan Clark of DeWitt won the Reserve Supreme Female title.

Morgan Knapp of Bloomfield showed the Supreme Bull, and Tyler Loudon of Creston showed the Reserve Supreme Bull.

Mariah Steenhard of Sheffield exhibited the Supreme Cow/Calf, and Franchesca DeVore of Seymour received Reserve Supreme Cow/Calf.

Complete results below:

Champion Angus Heifer: Grace Greiman, Garner

Reserve Champion Angus Heifer: Cara Collison, Lake City

Champion American Aberdeen Heifer: Kjersten Ouverson, Clear Lake

Reserve Champion American Aberdeen Heifer: Emery Hippen, Clear Lake

Champion All Other Breeds Heifer: Rory Mcclellan, Armstrong

Reserve Champion All Other Breeds Heifer: Quinn Whaley, Webster City

Champion Charolais Percentage Heifer: Conner Shalla, Wellman

Reserve Champion Charolais Percentage Heifer: Jace Smith, Monore

Champion Chianina Heifer: Amanda Rea, Cascade

Reserve Champion Chianina Heifer: Ethan Frederick, Jefferson

Champion Hereford Heifer: Kyle Dolieslager, Rock Valley

Reserve Champion Hereford Heifer: Kassidy Bremer, Panora

Champion High % Maine-Anjou Heifer: Trevor Bormann, Algona

Reserve Champion High % Maine-Anjou Heifer: Hannah Muir, Humboldt

Champion Mainetainer Heifer: Landon Rozenboom, Albia

Reserve Champion Mainetainer Heifer: Carson Rieck, Creston

Champion Shorthorn Heifer: Madeline Berg, St. Ansgar

Reserve Champion Shorthorn Heifer: Carson Rieck, Creston

Champion Shorthorn Plus Heifer: Allyssa Obrecht, Harlan

Reserve Champion Shorthorn Plus Heifer: Chase Rozenboom, Bussey

Champion Simmental Heifer: Kyle Dolieslager, Rock Valley

Reserve Champion Simmental Heifer: Katie Flitsch, Central City

Champion Foundation Simmental Heifer: Megan Clark, DeWitt

Reserve Champion Foundation Simmental Heifer:John Vander Veen, Hartley

Champion Commercial Heifer: Dakota Devore, Seymour

Reserve Champion Commercial Heifer: Kadence Heald, Eddyville

Supreme Female: Grace Greiman, Garner

Reserve Supreme Female: Megan Clark, DeWitt

Third Place Female: Kyle Dolieslager, Rock Valley

Fourth Place Female: Katie Flitsch, Central City

Fifth Place Female: Kara Collison, Lake City

Champion Angus Bull: Morgan Knapp, Bloomfield

Reserve Champion Angus Bull: Cale Jensen, Nashua

Champion All Other Breeds Bull: Tyler Loudon, Creston

Reserve Champion All Other Breeds Bull: Tyler Loudon, Creston

Supreme Bull: Morgan Knapp, Bloomfield

Reserve Supreme Bull: Tyler Loudon, Creston

Champion Angus Cow/Calf: Mariah Steenhard, Sheffield

Reserve Champion Angus Cow/Calf: Judd Swanton, Goose Lake

Champion All Other Breeds Cow/Calf: Dakota Devore, Seymour

Reserve Champion All Other Breeds Cow/Calf: Drew Totemeier, Columbus Junction

Champion Commercial Cow/Calf: Franchesca DeVore, Seymour

Reserve Champion Commercial Cow/Calf: Noah Kaiser, Van Horne

Supreme Cow/Calf: Mariah Steenhard, Sheffield

Reserve Supreme Cow/Calf: Franchesca DeVore, Seymour

Chapter Award

1) Agri-Power FFA, Eddyville

2) Creston FFA, Creston

3) West Marshall FFA, State Center

4) Seymour FFA, Seymour

5) Clear Lake FFA, Clear Lake

6) Davis County FFA, Bloomfield

7) Bellevue FFA, Bellevue

8) Southwest Valley FFA, Corning

9) West Fork FFA, Sheffield

10) Rock Valley FFA, Rock Valley