Iowa State Fair

Boer Goats

August 30, 2021

Ribbons and banners were awarded at the Boer Goat Show judged August 21 and 22 at the 2021 Iowa State Fair.

Complete results below:

COMMERCIAL BREEDING DOES

Commerical Breeding Does

1) Triple H Farms, Britt

2) Breanna Kujac Schlieman, Madrid

3) Christensen Farms And Schreck Kids, Minburn

4) Christensen Farms And Schreck Kids, Minburn

Commerical Breeding Does

1) Jadyn Joyce, Graettinger

2) Callie Mae Brink, Riverside

3) Creed Ruby, Murray

4) Jeremy Heald, Blakesburg

5) Tucker Lain, Corydon

6) McCormick Farms, Indianola

7) Tyler Atkinson, Blairstown

8) Jeremy Heald, Blakesburg

9) Lexi Buysse, Riverside

10) Blake Sobaski, Washington

11) Rohe Farms, Audubon

12) Lampe Genetics, Fort Madison

13) Harman Farms, Hull

14) Clark Boer Goats, Pleasantville

Commerical Breeding Does

1) Cale Jensen, Plainfield

2) Lampe Genetics, Fort Madison

3) Creed Ruby, Murray

4) Tyler Atkinson, Blairstown

5) Jobey Malone, Morning Sun

6) Brad Mcconahay, Corydon

7) Kennedy Core, Pleasantville

8) Wylde Green Acres, Polk City

9) Bar R Cattle Company/Lane Rigdon, Mediapolis

10) C&J SCHOLL FARM, Anita

11) Antlers Ridge, Corning

Commerical Breeding Does

1) Harman Farms, Rock Rapids

2) Traeger Smith, Morning Sun

3) Jadyn Joyce, Graettinger

4) Taylor Decious, Tracy

5) Taryn Treimer, Durant

6) Lexi Buysse, Riverside

7) Taryn Treimer, Durant

8) Chad Hopper, Mingo

9) Christensen Farms And Schreck Kids, Minburn

10) Pinehill Acres, Bloomfield

11) Reck Livestock, Fairfield

12) Clark Boer Goats, Pleasantville

13) Triple H Farms, Britt

Commerical Breeding Does

1) Kaitie Jimmerson, Adel

2) Reck Livestock, Fairfield

3) ZK Show Goats, Knoxville

4) A2Z Smith Boer Goats, Keosauqua

5) Schaefer Farms, Adel

6) 5R Farms, Earlham

7) Lexi Buysse, Riverside

8) Kaitlyn Schroeder, Radcliffe

9) Alexis Voss, Dexter

10) Reck Livestock, Fairfield

11) ZK Show Goats, Knoxville

12) Extreme Boar Goats, Des Moines

Commerical Breeding Does

1) C&J SCHOLL FARM, Anita

2) Harman Farms, Hull

3) Ken-Mor Farms, Winfield

4) Zk Show Goats, Knoxville

5) Callie Mae Brink, Riverside

6) Reck Livestock, Fairfield

7) Rohe Farms, Audubon

8) Tallgrass Livestock, Lake Benton, Minn.

9) Taryn Treimer, Durant

10) Kaitlyn Schroeder, Radcliffe

Commerical Breeding Does

1) Harman Farms, Rock Rapids

2) Cajun Batterson, Drakesville

3) Alexis Voss, Dexter

4) Jaci Christensen, Exira

Commerical Breeding Does

1) McCormick Farms, Indianola

2) Alexis Voss, Dexter

3) Goretska Livestock, Corydon

4) Christensen Farms And Schreck Kids, Minburn

5) Blake Sobaski, Washington

6) Reck Livestock, Fairfield

7) Mineart Family Farms, Llc., Earlham

Commerical Breeding Does

1) Taylor Decious, Tracy

2) Extreme Boar Goats, Des Moines

3) ZK Show Goats, Knoxville

4) Mineart Family Farms, Llc., Earlham

5) Mineart Family Farms, Llc., Earlham

Commerical Breeding Does

1) Mazee Funke, Fontanelle

2) Shepherd Family Goats, Farley

3) Shepherd Family Goats, Farley

4) Shepherd Family Goats, Farley

Grand Champion & Reserve Commercial Doe

Grand) Taylor Decious, Tracy

Reserve) C&J SCHOLL FARM, Anita

FULLBLOOD BOER BUCKS

Buck Kid -- 0 to Under 3 Mo. (5/21/21 - 8/20/21)

1) Wylde Green Acres, Polk City

Buck Kid -- 3 to Under 6 Mo. (2/21/21 - 5/20/21)

1) Nick Pitlick, Jordan, Minn.

2) BLAC Diamond Boer Goats, Ainsworth

3) Austin Pagel, Hawkeye

4) K2 Ranch, Runnells

5) Lucky J Family Goats, Bloomfield

6) Austin Pagel, Hawkeye

7) Nick Pitlick, Jordan, Minn.

8) Kruse Boer Goats, Earlville

9) Chad Hopper, Mingo

10) Dakota Creek Farms, Stanhope

11) Rohe Farms, Audubon

Buck Kid -- 6 to Under 9 Mo. (11/21/20 - 2/20/21)

1) Ashlyn Huff, Montezuma

2) BLAC Diamond Boer Goats, Ainsworth

3) Brincks Farm, Fredericksburg

4) Fly "N" V Family Farms, Runnells

5) Schaefer Farms, Adel

6) Ashlyn Huff, Montezuma

7) Olivia Rupe, Fremont

8) Tallgrass Livestock, Lake Benton, Minn.

9) Fly "N" V Family Farms, Runnells

10) Middlesworth Farms, Ottumwa

11) Harman Farms, Hull

12) Chad Hopper, Mingo

13) Eliza Patchin, Mitchellville

14) Weowna Boer Goat Farm, Indianola

Buck Kid -- 9 to Under 12 Mo. (8/21/20 - 11/20/20)

1) Nick Pitlick, Jordan, Minn.

2) Marvin Martin, Centerville

3) Rohe Farms, Audubon

Grand Champion & Reserve Grand Champion

Grand) Nick Pitlick, Jordan, Minn.

Reserve) Nick Pitlick, Jordan, Minn.

FULLBLOOD/PUREBRED BOER DOES

Doe Kid -- 0 to Under 3 Mo. (5/21/21 - 8/20/21)

1) Austin Pagel, Hawkeye

2) Austin Pagel, Hawkeye

3) C&J SCHOLL FARM, Anita

4) Wylde Green Acres, Polk City

Doe Kid -- 3 to Under 6 Mo. (2/21/21 - 5/20/21)

1) BLAC Diamond Boer Goats, Ainsworth

2) Austin Pagel, Hawkeye

3) Nick Pitlick, Jordan, Minn.

4) Nick Pitlick, Jordan, Minn.

5) Austin Pagel, Hawkeye

6) Kruse Boer Goats, Earlville

7) Kruse Boer Goats, Earlville

Doe Kid -- 6 to Under 9 Mo. (11/21/20 - 5/20/21)

1) BLAC Diamond Boer Goats, Ainsworth

2) Brincks Farm, Fredericksburg

3) Nick Pitlick, Jordan, Minn.

4) Harman Farms, Hull

5) Cason Boer Goats, Albia

6) Austin Pagel, Hawkeye

7) Tallgrass Livestock, Lake Benton, Minn.

8) Austin Pagel, Hawkeye

9) Cason Boer Goats, Albia

10) Double A Boers, Montezuma

11) Rustic Ridge Ranch, Maquoketa

12) Tannah Schroeder, Radcliffe

Doe Kid -- 9 to Under 12 Mo. (8/21/20 - 11/20/20)

1) Harman Farms, Hull

2) C&J SCHOLL FARM, Anita

3) Ashlyn Huff, Montezuma

4) Lucky J Family Goats, Bloomfield

5) C&J SCHOLL FARM, Anita

6) Gavin Tindle, Montezuma

7) Gavin Tindle, Montezuma

Yearling Doe -- 12 to Under 16 Mo. (4/21/20 - 8/20/20)

1) K2 Ranch, Runnells

2) Mazee Funke, Fontanelle

3) 5R Farms, Earlham

4) Schaefer Farms, Adel

5) Ken-Mor Farms, Winfield

Yearling Doe -- 16 to Under 20 Mo. (12/21/19 - 4/20/20)

1) BLAC Diamond Boer Goats, Ainsworth

2) Pinehill Acres, Bloomfield

3) K2 Ranch, Runnells

4) Kruse Boer Goats, Earlville

5) Kruse Boer Goats, Earlville

6) C&J SCHOLL FARM, Anita

7) Ashlyn Huff, Montezuma

8) 5R Farms, Earlham

9) IH Stewart Farms, Harcourt

10) Rustic Ridge Ranch, Maquoketa

Yearling Doe -- 20 to Under 24 Mo. (8/21/19 - 12/20/19)

1) Lucky J Family Goats, Bloomfield

2) C&J SCHOLL FARM, Anita

3) Schaefer Farms, Adel

4) Antlers Ridge, Corning

5) Harman Farms, Hull

6) Rohe Farms, Audubon

7) Dakota Creek Farms, Stanhope

8) Nollan Smith, Griswold

9) Catherine Faylor, Jewell

Two Year Old Doe -- 24 to Under 36 Mo. (8/21/18 - 8/20/19)

1) Brincks Farm, Fredericksburg

2) Eliza Patchin, Mitchellville

3) Ken-Mor Farms, Winfield

4) Wylde Green Acres, Polk City

5) Mazee Funke, Fontanelle

6) Olivia Rupe, Fremont

7) Catherine Faylor, Jewell

Aged Doe -- 36 Mo. Plus (8/20/18 & before)

1) Weowna Boer Goat Farm, Indianola

2) Ken-Mor Farms, Winfield

3) Austin Pagel, Hawkeye

4) Lucky J Family Goats, Bloomfield

5) Chad Hopper, Mingo

Junior Division Champion & Reserve

Champion) Blac Diamond Boer Goats, Ainsworth

Reserve) Blac Diamond Boer Goats, Ainsworth

Yearling Division Champion & Reserve

Champion) Lucky J Family Goats, Bloomfield

Reserve) K2 Ranch, Runnells

Senior Division Champion & Reserve

Champion) Brincks Farm, Fredericksburg

Reserve) Weowna Boer Goat Farm, Indianola

Grand Champion & Reserve Grand Champion

Grand) Blac Diamond Boer Goats, Ainsworth

Reserve) Brincks Farm, Fredericksburg

OPEN MARKET

Light Weight Market Wether

1) Sydney Klimesh, Cresco

2) Taylor Decious, Tracy

Light Weight Market Wether

1) Harman Farms, Rock Rapids

2) 4j Farms, Saint Charles

3) Jaci Christensen, Exira

4) Kaitie Jimmerson, Adel

5) McCormick Farms, Indianola

6) Harman Farms, Hull

7) Kaitlyn Schroeder, Radcliffe

8) Lexi Buysse, Riverside

9) Extreme Boar Goats, Des Moines

Light Weight Market Wether

1) Avery Shalla, Riverside

2) Sydney Klimesh, Cresco

3) Alexis Voss, Dexter

4) Hanna Bedwell, New Virginia

5) McCormick Farms, Indianola

6) Reck Livestock, Fairfield

7) Tucker Luellen, Minburn

8) Shepherd Family Goats, Farley

Heavy Weight Market Wether

1) Sydney Klimesh, Cresco

2) Lampe Genetics, Fort Madison

3) 4J Farms, Saint Charles

4) A2Z Smith Boer Goats, Keosauqua

5) Lampe Genetics, Fort Madison

6) IH Stewart Farms, Harcourt

7) Clark Boer Goats, Pleasantville

8) Harman Farms, Rock Rapids

9) Mazee Funke, Fontanelle

Heavy Weight Market Wether

1) Hanna Bedwell, New Virginia

2) Kaitie Jimmerson, Adel

3) Extreme Boar Goats, Des Moines

4) Quinlyn Smith, Morning Sun

5) Christensen Farms And Schreck Kids, Minburn

6) Cajun Batterson, Drakesville

7) Antlers Ridge, Corning

8) Breanna Kujac Schlieman, Madrid

9) Shepherd Family Goats, Farley

Heavy Weight Market Wether

1) Avery Shalla, Riverside

2) Sydney Klimesh, Cresco

3) Pinehill Acres, Bloomfield

4) Lampe Genetics, Fort Madison

5) Jordan Jones, Eldridge

6) Antlers Ridge, Corning

7) Callie Jensen, Plainfield

8) Mazee Funke, Fontanelle

9) Makayla Brennecke, Numa

Heavy Weight Market Wether

1) Jadyn Joyce, Graettinger

2) Jordan Jones, Eldridge

Market Does

1) Goretska Livestock, Corydon

2) Tallgrass Livestock, Lake Benton, Minn.

3) Jobey Malone, Morning Sun

4) Kaitlyn Schroeder, Radcliffe

Market Does

1) Tallgrass Livestock, Lake Benton, Minn.

2) Jordan Jones, Eldridge

Market Does

1) IH Stewart Farms, Harcourt

Champion & Reserve Open Market Wether

Champion) Avery Shalla, Riverside

Reserve) Sydney Klimesh, Cresco

Champion & Reserve Open Market Doe

Champion) Goretska Livestock, Corydon

Reserve) Tallgrass Livestock, Lake Benton, Minn.

Grand Champion & Reserve Market Goat

Grand) Avery Shalla, Riverside

Reserve) Goretska Livestock, Corydon

PERCENTAGE BOER DOES

Doe Kid -- 3 to Under 6 Mo. (2/21/21 - 5/20/21)

1) Nollan Smith, Griswold

2) Nick Pitlick, Jordan, Minn.

3) C&J SCHOLL FARM, Anita

4) Lucky J Family Goats, Bloomfield

5) C&J SCHOLL FARM, Anita

6) Lucky J Family Goats, Bloomfield

7) Scurr Bros. Boer Goats, Grinnell

Doe Kid -- 6 to Under 9 Mo. (11/21/20 - 2/20/21)

1) Schaefer Farms, Adel

2) Ken-Mor Farms, Winfield

3) Lucky J Family Goats, Bloomfield

4) K2 Ranch, Runnells

5) IH Stewart Farms, Harcourt

6) Beckman Boer Acres, Mount Pleasant

7) Beckman Boer Acres, Mount Pleasant

8) Schaefer Farms, Adel

9) Flatland Boer Goats, Moorland

10) 5R Farms, Earlham

11) C&J SCHOLL FARM, Anita

12) Olivia Rupe, Fremont

Doe Kid -- 9 to Under 12 Mo. (8/21/20 - 11/20/20)

1) Lucky J Family Goats, Bloomfield

2) C&J SCHOLL FARM, Anita

3) C&J SCHOLL FARM, Anita

Yearling Doe -- 12 to under 16 Mo. (4/21/20 - 8/20/20)

1) Rohe Farms, Audubon

Yearling Doe -- 16 to Under 20 Mo. (12/21/19 - 4/20/20)

1) Flatland Boer Goats, Moorland

2) Tucker Luellen, Minburn

3) Catherine Faylor, Jewell

4) Middlesworth Farms, Ottumwa

5) Schaefer Farms, Adel

6) Wylde Green Acres, Polk City

7) IH Stewart Farms, Harcourt

8) Tucker Luellen, Minburn

9) Chad Hopper, Mingo

10) Ken-Mor Farms, Winfield

11) Beckman Boer Acres, Mount Pleasant

Yearling Doe -- 20 to Under 24 Mo. (8/21/19 - 12/20/19)

1) Ken-Mor Farms, Winfield

Two Year Old Doe -- 24 to Under 36 Mo. (8/21/18 - 8/20/19)

1) Lucky J Family Goats, Bloomfield

2) Olivia Rupe, Fremont

3) Mazee Funke, Fontanelle

4) Beckman Boer Acres, Mount Pleasant

Aged Doe -- 36 Mo. Plus (8/20/18 & before)

1) Chad Hopper, Mingo

2) Chad Hopper, Mingo

3) Mazee Funke, Fontanelle

4) Rohe Farms, Audubon

Junior Division Champion & Reserve

Champion) Schaefer Farms, Adel

Reserve) Lucky J Family Goats, Bloomfield

Yearling Division Champion & Reserve

Champion) Ken-mor Farms, Winfield

Reserve) Flatland Boer Goats, Moorland

Senior Division Champion & Reserve

Champion) Lucky J Family Goats, Bloomfield

Reserve) Chad Hopper, Mingo

Grand Champion & Reserve Grand Champion

Grand) Lucky J Family Goats, Bloomfield

Reserve) Schaefer Farms, Adel

PREMIER AWARDS

Premier Exhibitor

1) Lucky J Family Goats, Bloomfield

Premier Breeder

1) C&J SCHOLL FARM, Anita