Iowa State Fair

4-H Horse Exhibitors Receive Honors

August 20, 2020

Champion honors were awarded in the 4-H Horse Show at the 2020 Fair Special Edition: Iowa 4-H and FFA Livestock Show held at the Iowa State Fairgrounds August 14 and 15.

Results below:

Champion Hunter Under Saddle (Grades 5-6): Kennedy Cheney, Dallas County

Reserve Champion Hunter Under Saddle (Grades 5-6): Summer Zwiefel, Humboldt County

Champion Hunter Saddle (Grades 7-8): Nova Wheatley, Guthrie County

Reserve Champion Hunter Under Saddle (Grades 7-8): Jayden Rydl, Story County

Jr Champion Hunter Under Saddle: Jaden Rydl, Story County

Jr Reserve Champion Hunter Under Saddle: Summer Zwiefel, Humboldt County

Champion Hunter Under Saddle (Grades 9-10): Kayla Beckett, Boone County

Reserve Champion Hunter Under Saddle (Grades 9-10): Jenna Wheatley, Guthrie County

Champion Hunter Under Saddle (Grades 11-12): Evelyn Maras, Polk County

Reserve Champion Hunter Under Saddle (Grades 11-12): Emma Webb, Plymouth County

Sr Champion Hunter Under Saddle: Kayla Beckett, Boone County

Sr Reserve Champion Hunter Under Saddle: Taylor McCreedy, Cass County

Champion Hunt Seat Equitation (Grades 5-6): Reese Wagner, Story County

Reserve Champion Hunt Seat Equitation (Grades 5-6): Emelia Dayton, Polk County

Champion Hunt Seat Equitation (Grades 7-8): Nova Wheatley, Guthrie County

Reserve Champion Hunt Seat Equitation (Grades 7-8): Eva Matthias, Warren County

Jr Champion Hunt Seat Equitation: Nova Wheatley, Guthrie County

Jr Reserve Champion Hunt Seat Equitation: Emelia Dayton, Polk County

Champion Hunt Seat Equitation (Grades 9-10): Jenna Wheatley, Guthrie County

Reserve Champion Hunt Seat Equitation (Grades 9-10): Katelyn Puderbaugh, Madison County

Champion Hunt Seat Equitation (Grades 11-12): Mackenzie Sickels, Polk County

Sr Champion Hunt Seat Equitation: Jenna Wheatley, Guthrie County

Sr Reserve Champion Hunt Seat Equitation: Mackenzie Sickels, Polk County

Champion English Walk/Trot (Grades 5-8): Kennedy Cheney, Dallas County

Reserve Champion English Walk/Trot (Grades 5-8): Leah Dawes, Dallas County

Champion English Walk/Trot (Grades 7-8): Jaden Rydl, Story County

Reserve Champion English Walk/Trot (Grades 7-8): Lilly Smith, Page County

Jr Reserve Champion English Walk/Trot: Jaden Rydl, Story County

Jr Reserve Champion English Walk/Trot: Kennedy Cheney, Dallas County

Senior Champion English Walk/Trot: Evelyn Maras, Polk County

Senior Reserve Champion English Walk/Trot: Makayla Britcher, Story County

Senior Reserve Champion English Walk/Trot: Riley Sievers, Warren County

Champion Halter Mares (3-7 years): Mikayla VonBehren, Jones County

Reserve Champion Halter Mares (3-7 years): Nova Wheatley, Guthrie County

Champion Halter Mare (8+ years): Rylie Kuhn, Linn County

Reserve Champion Halter Mare (8+ years): Makenna Pidgeon, Des Moines County

Champion Halter Mare: Rylie Kuhn, Linn County

Reserve Champion Halter Mare: Makenna Pidgeon, Des Moines County

Champion Halter Geldings (3-7 years): Makenna Fetters, Warren County

Reserve Champion Halter Geldings (3-7 years): Addison Kreimeyer, Franklin County

Champion Halter Geldings (8 years): Emma Webb, Plymouth County

Reserve Champion Halter Geldings (8 years): Grace Schewe, Tama County

Champion Halter Gelding: Emma Webb, Plymouth County

Reserve Champion Halter Gelding: Grace Schewe, Tama County

Champion Pony Western Pleasure: Emma Halterman, Greene County

Reserve Champion Pony Western Pleasure: Eva Matthias, Warren County

Champion Pony English Walk/Trot: Myah Swanson, Bremer County

Reserve Champion Pony English Walk/Trot: Eva Matthias, Warren County

Champion Pony Hunter Under Saddle: Myah Swanson, Bremer County

Reserve Champion Pony Hunter Under Saddle: Kyla Salm, Johnson County

Champion Pony Halter Mares: Emma Halterman, Greene County

Reserve Champion Pony Halter Mares: Anna Wilson, Boone County

Champion Pony Halter Geldings: Reese Wagner, Story County

Reserve Champion Pony Halter Geldings: Myah Swanson, Bremer County

Champion Pony Western Walk/Trot: Sophia Wuebker, Calhoun County

Champion Pony Western Walk/Trot: Shannon Moorman, Grundy County

Reserve Champion Pony Western Walk/Trot: Reese Wagner, Story County

Champion Ranch Horse Western Pleasure (Grades 5-6): Emelia Dayton, Polk County

Reserve Champion Ranch Horse Western Pleasure (Grades 5-6): Brooke Myers, Polk County

Champion Ranch Horse Western Pleasure (Grades 7-8): Makenna Fetters, Warren County

Reserve Champion Ranch Horse Western Pleasure (Grades 7-8): Brooklynn Biddle, Clinton County

Jr Champion Ranch Horse Western Pleasure: Makenna Fetters, Warren County

Jr Reserve Champion Ranch Horse Western Pleasure: Brooklynn Biddle, Clinton County

Champion Ranch Horse Western Pleasure (Grades 9-10): Katelyn Puderbaugh, Madison County

Reserve Champion Ranch Horse Western Pleasure (Grades 9-10): Ross Stephens, Marion County

Champion Ranch Horse Western Pleasure (Grades 11-12): Emily Anna Armstrong, Linn County

Reserve Champion Ranch Horse Western Pleasure (Grades 11-12): Mackenzie Sickels, Polk County

Sr Champion Ranch Horse Western Pleasure: Katelyn Puderbaugh, Madison County

Sr Reserve Champion Ranch Horse Western Pleasure: Emily Anna Armstrong, Linn County

Champion Western Pleasure (Horse Only) Grade 5: Alycen Kempf, Iowa County

Reserve Champion Western Pleasure (Horse Only) Grade 5: Akeelah Washington, Dallas County

Champion Western Pleasure (Horse Only) Grade 6: Summer Zwiefel, Humboldt County

Reserve Champion Western Pleasure (Horse Only) Grade 6: Addison Kreimeyer, Franklin County

Champion Western Pleasure (Horse Only) Grade 7: Karly Christensen, Madison County

Reserve Champion Western Pleasure (Horse Only) Grade 7: Eva Matthias, Warren County

Champion Western Pleasure (Horse Only) Grade 8: Hailey Jack, Iowa County

Reserve Champion Western Pleasure (Horse Only) Grade 8: Nova Wheatley, Guthrie County

Jr Champion Ranch Horse Western Pleasure: Hailey Jack, Iowa County

Jr Reserve Champion Ranch Horse Western Pleasure: Addison Kreimeyer, Franklin County

Champion Western Pleasure (Horse Only) Grade 9: Taylor Jensen, Madison County

Reserve Champion Western Pleasure (Horse Only) Grade 9: Brycelynn Hutchinson, Delaware County

Champion Western Pleasure (Horse Only) Grade 10: Jenna Wheatley, Guthrie County

Reserve Champion Western Pleasure (Horse Only) Grade 10: Jessica Crawford, Benton County

Champion Western Pleasure (Horse Only) Grade 11: Mikayla VonBehren, Jones County

Reserve Champion Western Pleasure (Horse Only) Grade 11: Kayla Jack, Iowa County

Champion Western Pleasure (Horse Only) Grade 12: Emma Webb, Plymouth County

Reserve Champion Western Pleasure (Horse Only) Grade 12: Grace Schewe, Tama County

Sr Champion Ranch Horse Western Pleasure: Mikayla VonBehren, Jones County

Sr Reserve Champion Ranch Horse Western Pleasure: Emma Webb, Plymouth County

Champion Western Walk/Trot (Horse Only) Grade 5: Alycen Kempf: Iowa County

Reserve Champion Western Walk/Trot (Horse Only) Grade 5: Alexander Graeve, Pottawattamie County

Champion Western Walk/Trot (Horse Only) Grade 6: Kennedy Cheney, Dallas County

Reserve Champion Western Walk/Trot (Horse Only) Grade 6: Addison Kreimeyer, Franklin County

Champion Western Walk/Trot (Horse Only) Grade 7: Elivia Papcun, Warren County

Reserve Champion Western Walk/Trot (Horse Only) Grade 7: Karly Christensen, Madison

Champion Western Walk/Trot (Horse Only) Grade 8: Mckenzie Kempf, Iowa County

Reserve Champion Western Walk/Trot (Horse Only) Grade 8: Hailey Jack, Iowa County

Jr Champion Western Walk/Trot: Mckenzie Kempf, Iowa County

Jr Reserve Champion Western Walk/Trot: Hailey Jack, Iowa County

Champion Western Walk/Trot (Horse Only) Grade 9: Kaylynn Heitman, Iowa County

Reserve Champion Western Walk/Trot (Horse Only) Grade 9): Kayla Beckett, Boone County

Champion Western Walk/Trot (Horse Only) Grade 10: Anna Young, Warren County

Reserve Champion Western Walk/Trot (Horse Only) Grade 10: Jessica Crawford, Benton County

Champion Western Walk/Trot (Horse Only) Grade 11: Mikayla VonBehren, Jones County

Reserve Champion Western Walk/Trot (Horse Only) Grade 11: Evelyn Maras, Polk County

Champion Western Walk/Trot (Horse Only) Grade 12: Emma Webb, Plymouth County

Reserve Champion Western Walk/Trot (Horse Only) Grade 12: Marcus Karns, Polk County

Sr Champion Western Walk/Trot: Emma Webb, Plymouth County

Sr Reserve Champion Western/Walk Trot: Anna Young, Warren County

Jr Champion Western Walk/Trot: Makenna Fetters, Warren County

Jr Reserve Champion Western Walk/Trot: Brooklynn Biddle, Clinton County

Sr Champion Western Walk/Trot: Katelyn Puderbaugh, Madison County

Sr Reserve Champion Western Walk/Trot: Emily Anna Armstrong, Linn County

Champion Barrel Racing (Grades 5-6): Macy Shelton, Taylor County

Reserve Champion Barrel Racing (Grades 5-6): Cameron Casel, Jackson County

Champion Barrel Racing (Grades 7-9): Brycelynn Hutchinson, Delaware County

Reserve Champion Barrel Racing (Grades 7-9): Kasydi Meyer, Fayette County

Champion Barrel Racing (Grades 10-12): Carter Baumgardner, Boone County

Reserve Champion Barrel Racing (Grades 10-12): Jaelin Daly, Taylor County

Champion Barrel Racing: Carter Baumgardner, Boone County

Reserve Champion Barrel Racing: Macy Shelton, Taylor County

Champion Pole Bending (Grades 5-6): Akeelah Washington, Dallas County

Reserve Champion Pole Bending (Grades 5-6): Macy Shelton, Taylor County

Champion Pole Bending (Grades 7-9): Ross Stephens, Marion County

Reserve Champion Pole Bending (Grades 7-9): Kasydi Meyer, Fayette County

Champion Pole Bending (Grades 10-12): Carter Baumgardner, Boone County

Reserve Champion Pole Bending (Grades 10-12): Sophie Adams, Warren County

Champion Pole Bending: Carter Baumgardner, Boone County

Reserve Champion Pole Bending: Macy Shelton, Taylor County

Champion Trail (Grades 5-6): Aubrey Moeller, Bremer County

Reserve Champion Trail (Grades 5-6): Malorie Putz, Delaware County

Champion Trail (Grade 7): Karly Christensen, Madison County

Champion Trail (Grade 8): Nova Wheatley, Guthrie County

Reserve Champion (Grade 8): Makenna Fetters, Warren County

Jr Champion Trail (Grades 5-8): Nova Wheatley, Guthrie County

Jr Reserve Champion Trail (Grades 5-8): Karly Christensen, Madison County

Champion Trail (Grade 9): Nicole Robb, Jefferson County

Champion Trail (Grade 10): Jessica Crawford, Benton County

Reserve Champion Trail (Grade 10): Mya Whittenbaugh, Johnson County

Champion Trail (Grade 11): Elaina Anderson, Warren County

Reserve Champion Trail (Grade 11): Mackenzie Sickels, Polk County

Champion Trail (Grade 12): Claira Miller, Story County

Reserve Champion Trail (Grade 12): Rylee Newville, Johnson County

Sr Champion Trail (Grades 9-12): Jessica Crawford, Benton County

Sr Reserve Champion Trail (Grades 9-12): Mya Whittenbaugh, Johnson County

Jr Champion Western Horsemanship: Karly Christensen, Madison County

Jr Reserve Champion Western Horsemanship: Nova Wheatley, Guthrie County

Sr Champion Western Horsemanship: Mikayla VonBehren, Jones County

Sr Reserve Champion Western Horsemanship: Katelyn Puderbaugh, Madison County

###

The Iowa State Fair is the single largest event in the state of Iowa and one of the oldest and largest agricultural and industrial expositions in the country. Because of safety and health concerns, the 2020 Iowa State Fair has been postponed until August 12-22, 2021. In the meantime, smaller activities include weekend food events, livestock shows and other activities as allowed. For more information, visit www.iowastatefair.org.