2019 Livestock Schedules & Judges

Livestock Schedules

* 4-H and FFA arrival, release and judging times are listed in the Open Class schedules.

Judges Listing

Open Class Beef Cattle
Aberdeen Lynn Ewold - Waldorf, MN
American Blue Stanley Jones - Nacogdoches, TX
Angus Kyle Conley - Sulphur, OK
Charolais Dave Johnson - Beaver, OK
Dexter Lynn Ewold - Waldorf, MN
Gelbvieh Brady Jensen - Brookings, SD
Hereford/Polled Hereford Brady Jensen - Brookings, SD
Limousin Mike Behrhorst - Iowa Falls, IA
Maine-Anjou Brian Fox - Fort Morgan, CO
Miniature Hereford P.J. Budler - Ft. Worth, TX
Prospect Calf Colby Taber - Knoxville, IA
Red Angus Dave Johnson - Beaver, OK
Salers P.J. Budler - Ft. Worth, TX
Shorthorn Bill Widerman - Taneytown, MD
Simmental Jack Ward - Plattsburg, MO
South Devon Mike Behrhorst - Iowa Falls, IA
Open Class Dairy Cattle
Ayrshire Bob Hagenow - Poynette, WI
Brown Swiss Ted Dement - Kenney, IL
Guernsey Chris Reichard - New Paris, PA
Holstein Mike Duckett - Rudolph, WI
Jersey Bob Hagenow - Poynette, WI
Milking Shorthorn Tammy Voegeli - Arlington, WI
Open Class Goat
Boer Goat Kurt Henry - Rainbow, TX
Dairy Goat Timothy Flickinger - Wakarusa, IN
Open Class Horse
Belgian & Shire Jim Emmons - Galesville, WI
Belgian & Shire Supreme Terry Pierce - Oakland, IA
Clydesdale Halter Marion Young - Hanover, ON
Draft Pony Gerald Allebach - Spring Mills, PA
English Society Kelly Hulse - Columbia, MO
Farm Team Jim Horton - Osceola, IA
Dick Ledlie - Des Moines, IA
Miniature Horse Sandra Guy-Fox - East Leroy, MI
Kim Seipp - Strasburg, CO
Open Western & Quarter Horse Scott Merritt - Lincoln, NE
Russ Smith - Krugerville, TX
Percheron & Clydesdale Gerald Allebach - Spring Mills, PA
Percheron & Clydesdale Supreme Terry Pierce - Oakland, IA
Percheron Halter Gerald Allebach - Spring Mills, PA
Open Class Llama
Llama Terese Evenson - Greenup, KY
Open Class Poultry
Poultry Don Barger - Prunedale, CA
Jim Sallee - Pine Grove, CA
Open Class Rabbit
Rabbit Mike Avesing - Muscatine, IA
John Grimm - Manchester, IA
Zach Sauer - Ames, IA
Brent Rice - Norwalk, IA
Open Class Sheep
All Other Meat Breeds Dwayne Faidley - Colfax, IA
Babydoll Southdown Jim Heggemier - Platte City, MO
Cheviot Rod Chrome - Albion, IL
Columbia Brian Schermerhorn - New York Mills, MN
Corriedale Brian Schermerhorn - New York Mills, MN
Dorset Jim Heggemier - Platte City, MO
Hampshire Jim Heggemier - Platte City, MO
Jackpot Lamb Dwayne Faidley - Colfax, IA
Long Wool Brian Schermerhorn - New York Mills, MN
Montadale Rod Chrome - Albion, IL
Oxford Down Jim Heggemier - Platte City, MO
Rambouillet Brian Schermerhorn - New York Mills, MN
Shropshire Jim Heggemier - Platte City, MO
Southdown Jim Heggemier - Platte City, MO
Suffolk Jim Heggemier - Platte City, MO
Wether Sire/Dam Tod Franz - Bingham Lake, MN
Open Class Swine
Berkshire Greg Smith - Roggen CO
Duroc Al Schminke - Van Horne, IA
Hampshire Al Schminke - Van Horne, IA
Hereford Trent Loos - Litchfield, NE
Market Swine Brice Hintzchke - Lindenwood, IL
Poland China Trent Loos - Litchfield, NE
Spotted Trent Loos - Litchfield, NE
Yorkshire Al Schminke - Van Horne, IA
Open Class Pigeon
Pigeon Todd Millard - Salem, IA
Randy Summy - Des Moines, IA
FFA
FFA Beef - Breeding Kirk Stierwalt - Leedey, OK
FFA Beef - Performance Charlie Peters - Bellevue, IA
FFA Horse Gay Lynn Owens - Creston, IA
Vicki Radtke - Syracuse, NE
FFA Meat Goat Spencer Scotten - Nevada, MO
FFA Poultry Diana Dahir - Minden, IA
FFA Rabbit TBA
FFA Sheep - Breeding Josh Kouns - Seymour, TX
FFA Sheep - Market/Carcass Josh Kouns - Seymour, TX
FFA Swine - Breeding Jeremy Cantrell - Perkins, OK
FFA Swine - Market/Carcass James Backman - Denair, CA
4-H
4-H Beef - Beef of Merit TBA
4-H Beef - Breeding Dan Shike - Sadorus, IL
4-H Beef - Market Amanda Schnoor - Chowchilla, CA
4-H Horse Dan Grunewald - Jefferson, WI
Vicki Radtke - Syracuse, NE
4-H Meat Goat Spencer Scotten - Nevada, MO
4-H Poultry Don Barger - Prunedale, CA
Bart Pals - Mason City, IA
4-H Rabbit Harry Boots - Anamosa, IA
Justine Erickson - Lincoln, NE
Eric Mixdrof - Denver, IA
4-H Sheep - Commercial Breeding & Market Logan Newsom - Olton, TX
4-H Sheep - Purebred Breeding Tom Willwerth - Eagle Grove, IA
4-H Swine Brett Beyers - Sibley, IL
Youth Dairy
Youth Dairy Cattle Mike Duckett - Rudolph, WI
Bob Hagenow - Poynette, WI
Tammy Voegeli - Arlington, WI
Youth Dairy Goat Timothy Flickinger - Wakarusa, IN