Iowa State Fair

FFA: Horse

September 02, 2021

High Point Exhibitor honors were awarded to Dally Orman of Eddyville at the FFA Horse Show judged Tuesday and Wednesday prior to the 2021 Iowa State Fair.

Additional results below:

Champion Barrel Racing: Brodie Miller, Browkaw FFA (Clarinda)

Reserve Champion Barrel Racing: Dally Orman Agri-Power FFA (Eddyville)

Champion Flag Race: Raynee LaGrange, Benton Community FFA (Van Horne)

Reserve Champion Flag Race: Trinity LaGrange, Benton Community FFA (Van Horne)

Champion Pole Bending: John Ross Stephens, Pleasantville FFA (Pleasantville)

Reserve Champion: Dally Orman, Agri-Power FFA (Eddyville)

Champion Draft Breeds: Dally Orman, Agri-Power FFA (Eddyville)

Champion Draft Showmanship: Dally Orman, Agri-Power FFA (Eddyville)

Champion Trail Class: Karley Schaefer, Midland FFA (Wyoming)

Reserve Champion Trail Class: Kelsey Nelson, Manson Northwest Webster FFA (Manson)

Champion Draft Horse Single Pleasure Driving: Dally Orman, Agri-Power FFA (Eddyville)

Champion English Pleasure: Jessica Crawford, Benton Community FFA (Van Horne)

Reserve Champion English Pleasure: Sara Tapken, ADM FFA (Adel)

Champion English Equitation: Kirstin Schaefer, Midland FFA (Wyoming)

Reserve Champion English Equitation: Karley Schaefer, Midland FFA (Wyoming)

Champion Two-to-Five Year Old Walk Trot: Mikayla McCarty, Chariton FFA (Chariton)

Reserve Champion Two-to-Five Year Old Walk Trot: Trinity LaGrange, Benton Community FFA (Van Horne)

Champion Pony Western Pleasure: Kirstin Schaefer, Midland FFA (Wyoming)

Reserve Champion Pony Western Pleasure: Emma Halterman, Greene County FFA (Jefferson)

Champion Junior Western Pleasure (two and three-year-old): Morgan Williams, Hudson FFA (Hudson)

Reserve Champion Junior Western Pleasure (two and three-year-old): Jessica Crawford, Benton Community FFA (Van Horne)

Champion Junior Western Pleasure (four and five-year-old): Molly Reeves, Southeast Polk FFA (Pleasant Hill)

Reserve Champion Junior Western Pleasure (four and five-year-old): Amelia Phillips, Chariton FFA (Chariton)

Champion Senior Western Pleasure: Morgan Williams, Hudson FFA (Hudson)

Reserve Champion Senior Western Pleasure: Roush Jaeger, Charles City FFA (Charles City)

Champion Western Equitation: Jessica Crawford, Benton Community FFA (Van Horne)

Reserve Champion Western Equitation: Riley Walker, Webster City FFA (Webster City)

Champion Reining: John Ross Stephens, Pleasantville FFA (Pleasantville)

Reserve Champion Reigning: Kirstin Schaefer, Midland FFA (Wyoming)

Champion Bareback Pleasure: Jessica Crawford, Benton Community FFA (Van Horne)

Reserve Champion Bareback Pleasure: Kelsey Nelson, Manson Northwest Webster FFA (Manson)

Champion Ranch Horse Pleasure: Emily Armstrong, Alburnett FFA (Alburnett)

Reserve Champion Ranch Horse Pleasure: Faith Stephens, Interstate 35 FFA (Truro)

Champion Pony Breeds: Emma Halterman, Greene County FFA (Jefferson)

Reserve Champion Pony Breeds: Amelia Phillips, Chariton FFA (Chariton)

Champion Mule: Taylor Kerby, Agri-Power FFA (Eddyville)

Champion Other Light Breeds: Sarah Tapken, ADM FFA (Adel)

Reserve Champion Other Light Breeds: Nicole Davis, Agri-Power FFA (Eddyville)

Champion Western-Type Horse: Emma Halterman, Greene County FFA (Jefferson)

Reserve Champion Western-Type Horse: Riley Walker, Webster City FFA (Webster City)

Champion Showing: Riley Walker, Webster City FFA (Webster City)

Reserve Champion Showing: Kirstin Schaefer, Midland FFA (Wyoming)

Equestrian Team Award:

1) Benton Community FFA (Van Horne)

2) Agri-Power FFA (Eddyville)

3) Midland FFA (Wyoming)

4) Nashua-Plainfield FFA (Nashua)

5) Chariton FFA (Chariton)

6) Hudson FFA (Hudson)

7) ADM FFA (Adel)

8) Southeast Polk FFA (Pleasant Hill)

9) New Hampton FFA (New Hampton)

10) South Hamilton FFA (Jewell)