Iowa State Fair

Dairy Goats

August 30, 2021

Champions were named in the Dairy Goat Show judged August 20 and 21 at the 2021 Iowa State Fair.

Complete results below:

ALL OTHER PUREBREDS

6 Months & Under 1 Year Old

1) Misfit Manor, Pella

2) Kingcreek, Glidden

1 Year & Under 2 Years Old, Not in Milk

1) Kingcreek, Glidden

2) Saathoff Farms, Clare

Grand Champion Junior Doe

Grand) Kingcreek, Glidden

Reserve Grand Champion Junior Doe

Res. Grand) Saathoff Farms, Clare

Under 2 Years Old, In Milk

1) Lyn Farm, Lanesboro

2) Lyn Farm, Lanesboro

2 Years & Under 3 Years Old

1) Lyn Farm, Lanesboro

3 Years & Under 4 Years Old

1) Saathoff Farms, Clare

2) Lyn Farm, Lanesboro

3) Lyn Farm, Lanesboro

5 Years Old & Over

1) Kingcreek, Glidden

Grand Champion Senior Doe

Grand) Kingcreek, Glidden

Reserve Grand Champion Senior Doe

Reserve) Saathoff Farms, Clare

Mother & Daughter

1) Kingcreek, Glidden

2) Lyn Farm, Lanesboro

Produce of Doe

1) Lyn Farm, Lanesboro

Breeders Trio

1) Lyn Farm, Lanesboro

Dairy Herd

1) Lyn Farm, Lanesboro

Best Udder of Breed

1) Saathoff Farms, Clare

Premier Breeder

1) Lyn Farm, Lanesboro

Premier Exhibitor

1) Lyn Farm, Lanesboro

Milking Competition

1) Lyn Farm, Lanesboro

ALPINE

Under 4 Months Old

1) WHISPER-N-CREEK CAPRINES, Wagner, S.D.

2) Meadow Hill, Leon

3) WHISPER-N-CREEK CAPRINES, Wagner, S.D.

4) AIMEE BOLAR, Marshalltown

5) Robert Houghtaling, Greenfield

6) Ma's Acres, Bondurant

7) Ma's Acres, Bondurant

4 Months & Under 5 Months Old

1) R'nr Acres, Dysart

2) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

3) Rnracres, Dysart

4) R'nr Acres, Dysart

5) Van Wyk Acres, Hawarden

6) Rnracres, Dysart

7) Reasoner Farms, Ellston

8) Timberland Acres, Jesup

9) Whisper-n-creek Caprines, Wagner, S.D.

10) MA'S Acres, Bondurant

11) Timberland Acres, Jesup

12) Whisper-n-creek Caprines, Wagner, S.D.

13) MA'S Acres, Bondurant

14) Linda Grabau, Williamsburg

15) Carter Goetz, Fontanelle

5 Months & Under 6 Months Old

1) Van Wyk Acres, Hawarden

2) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

3) Van Wyk Acres, Hawarden

4) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

5) Timberland Acres, Jesup

6) MA'S Acres, Bondurant

7) Tyler Evans, Osage

8) Tyler Evans, Osage

9) MA'S Acres, Bondurant

6 Months & Under 1 Year Old

1) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

2) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

3) Kingcreek, Glidden

1 Year & Under 2 Years Old, Not in Milk

1) Van Wyk Acres, Hawarden

2) MA'S Acres, Bondurant

3) Misfit Manor, Pella

4) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

5) WHISPER-N-CREEK CAPRINES, Wagner, S.D.

6) RNRACRES, Dysart

7) James Gethmann, Gladbrook

8) Meadow Hill, Leon

9) Van Wyk Acres, Hawarden

10) James Gethmann, Gladbrook

11) MA'S Acres, Bondurant

12) Meadow Hill, Leon

13) WHISPER-N-CREEK CAPRINES, Wagner, S.D.

14) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

15) R'NR Acres, Dysart

16) RNRACRES, Dysart

17) Reasoner Farms, Ellston

18) R'NR Acres, Dysart

Grand Champion Junior Doe

Grand) Van Wyk Acres, Hawarden

Reserve Grand Champion Junior Doe

Reserve) Whisper-n-creek Caprines, Wagner, S.D.

Junior Get of Sire

1) Van Wyk Acres, Hawarden

2) Ma's Acres, Bondurant

3) Whisper-n-creek Caprines, Wagner, S.D.

4) Meadow Hill, Leon

5) Timberland Acres, Jesup

6) RNRACRES, Dysart

Under 2 Years Old, In Milk

1) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

2) Van Wyk Acres, Hawarden

3) Whisper-n-creek Caprines, Wagner, S.D.

2 Years & Under 3 Years Old

1) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

2) Van Wyk Acres, Hawarden

3) MA'S Acres, Bondurant

4) Meadow Hill, Leon

5) MA'S Acres, Bondurant

6) AIMEE BOLAR, Marshalltown

7) WHISPER-N-CREEK CAPRINES, Wagner, S.D.

8) WHISPER-N-CREEK CAPRINES, Wagner, S.D.

3 Years & Under 4 Years Old

1) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

2) WHISPER-N-CREEK CAPRINES, Wagner, S.D.

3) RNRACRES, Dysart

4) Van Wyk Acres, Hawarden

5) AIMEE BOLAR, Marshalltown

6) MA'S Acres, Bondurant

7) MA'S Acres, Bondurant

8) WHISPER-N-CREEK CAPRINES, Wagner, S.D.

9) R'NR Acres, Dysart

10) Misfit Manor, Pella

4 Years & Under 5 Years Old

1) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

2) Meadow Hill, Leon

3) MA'S Acres, Bondurant

4) Van Wyk Acres, Hawarden

5) WHISPER-N-CREEK CAPRINES, Wagner, S.D.

6) MA'S Acres, Bondurant

7) Van Wyk Acres, Hawarden

8) Timberland Acres, Jesup

5 Years Old & Over

1) MA'S Acres, Bondurant

2) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

3) Timberland Acres, Jesup

4) Van Wyk Acres, Hawarden

5) Misfit Manor, Pella

Champion Challenge

1) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

2) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

3) MA'S Acres, Bondurant

Grand Champion Senior Doe

Grand) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

Reserve Grand Champion Senior Doe

Reserve) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

Best Senior Doe of Breed

1) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

Mother & Daughter

1) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

2) Van Wyk Acres, Hawarden

3) Whisper-n-creek Caprines, Wagner, S.D.

4) Misfit Manor, Pella

5) AIMEE BOLAR, Marshalltown

6) MA'S Acres, Bondurant

Produce of Doe

1) Whisper-n-creek Caprines, Wagner, S.D.

2) MA'S Acres, Bondurant

Senior Get of Sire

1) Van Wyk Acres, Hawarden

2) MA'S Acres, Bondurant

Breeders Trio

1) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

2) Van Wyk Acres, Hawarden

3) Whisper-n-creek Caprines, Wagner, S.D.

4) MA'S Acres, Bondurant

5) Meadow Hill, Leon

Dairy Herd

1) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

2) Van Wyk Acres, Hawarden

3) Whisper-n-creek Caprines, Wagner, S.D.

4) MA'S Acres, Bondurant

Best Udder of Breed

1) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

Premier Breeder

1) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

Premier Exhibitor

1) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

Milking Competition

1) Aimee Bolar, Marshalltown

LAMANCHA

Under 4 Months Old

1) Whisper-n-creek Caprines, Wagner, S.D.

2) Sandy Muecke, Hinton

4 Months & Under 5 Months Old

1) R'nr Acres, Dysart

2) Misfit Manor, Pella

3) Misfit Manor, Pella

1 Year & Under 2 Years Old, Not in Milk

1) Misfit Manor, Pella

2) WHISPER-N-CREEK CAPRINES, Wagner, S.D.

3) Kingcreek, Glidden

4) Misfit Manor, Pella

5) Whisper-n-creek Caprines, Wagner, S.D.

Grand Champion Junior Doe

Grand) R'nr Acres, Dysart

Reserve Grand Champion Junior Doe

Reserve) Misfit Manor, Pella

Junior Get of Sire

1) Whisper-n-creek Caprines, Wagner, S.D.

Under 2 Years Old, In Milk

1) WHISPER-N-CREEK CAPRINES, Wagner, S.D.

2) Cole Meador, Lincoln, Neb.

2 Years & Under 3 Years Old

1) Cole Meador, Lincoln, Neb.

2) Cole Meador, Lincoln, Neb.

3) Misfit Manor, Pella

3 Years & Under 4 Years Old

1) WHISPER-N-CREEK CAPRINES, Wagner, S.D.

2) Misfit Manor, Pella

5 Years Old & Over

1) Lyn Farm, Lanesboro

2) Lyn Farm, Lanesboro

Grand Champion Senior Doe

Grand) Cole Meador, Lincoln, Neb.

Reserve Grand Champion Senior Doe

Reserve) Lyn Farm, Lanesboro

Mother & Daughter

1) Whisper-n-creek Caprines, Wagner, S.D.

2) Misfit Manor, Pella

Produce of Doe

1) Misfit Manor, Pella

Breeders Trio

1) Cole Meador, Lincoln, Neb.

2) Whisper-n-creek Caprines, Wagner, S.D.

3) Misfit Manor, Pella

Best Udder of Breed

1) Cole Meador, Lincoln, Neb.

Premier Breeder

1) Whisper-n-creek Caprines, Wagner, S.D.

Premier Exhibitor

1) Misfit Manor, Pella

NIGERIAN DWARF

Under 4 Months Old

1) Green Ash Farm, LLC, Nevada

2) Mara Redenius, Grimes

3) Christy Hanson, Westside

4) Green Ash Farm, LLC, Nevada

5) FourSistersFarm, Holland

6) Christy Hanson, Westside

7) Mara Redenius, Grimes

8) South River Farm, New Virginia

9) FourSistersFarm, Holland

10) South River Farm, New Virginia

11) Dakota Creek Farms, Stanhope

12) Timberland Acres, Jesup

4 Months & Under 5 Months Old

1) JMW Acres, Boone

2) Green Ash Farm, LLC, Nevada

3) JMW Acres, Boone

4) Kingcreek, Glidden

5) Green Ash Farm, LLC, Nevada

6) Konen's-Kids, Maxwell

7) Kingcreek, Glidden

8) Konen's-kids, Maxwell

9) Christy Hanson, Westside

5 Months & Under 6 Months Old

1) JMW Acres, Boone

2) Kingcreek, Glidden

3) Green Ash Farm, LLC, Nevada

4) Green Ash Farm, LLC, Nevada

6 Months & Under 1 Year Old

1) Green Ash Farm, LLC, Nevada

2) Green Ash Farm, LLC, Nevada

3) Kingcreek, Glidden

4) Kingcreek, Glidden

5) Philip Jass, Alden

6) Philip Jass, Alden

1 Year & Under 2 Years Old, Not in Milk

1) South River Farm, New Virginia

2) JMW Acres, Boone

3) Christy Hanson, Westside

4) FourSistersFarm, Holland

5) Mara Redenius, Grimes

6) Green Ash Farm, LLC, Nevada

7) Mara Redenius, Grimes

8) FourSistersFarm, Holland

9) JMW Acres, Boone

10) South River Farm, New Virginia

11) Green Ash Farm, LLC, Nevada

12) Dakota Creek Farms, Stanhope

13) Christy Hanson, Westside

Grand Champion Junior Doe

Grand) South River Farm, New Virginia

Reserve Grand Champion Junior Doe

Reserve) Jmw Acres, Boone

Junior Get of Sire

1) Christy Hanson, Westside

2) Green Ash Farm, LLC, Nevada

3) Philip Jass, Alden

4) Konen's-Kids, Maxwell

Under 2 Years Old, In Milk

1) Green Ash Farm, LLC, Nevada

2) Green Ash Farm, LLC, Nevada

3) FourSistersFarm, Holland

2 Years & Under 3 Years Old

1) Mara Redenius, Grimes

2) Green Ash Farm, LLC, Nevada

3) Elizabeth Smith, Saint Anthony

4) Green Ash Farm, LLC, Nevada

5) FourSistersFarm, Holland

6) FourSistersFarm, Holland

7) Christy Hanson, Westside

8) Christy Hanson, Westside

3 Years & Under 4 Years Old

1) Dakota Creek Farms, Stanhope

2) Green Ash Farm, LLC, Nevada

3) Mara Redenius, Grimes

4) Green Ash Farm, LLC, Nevada

5) Christy Hanson, Westside

6) FourSistersFarm, Holland

7) Dakota Creek Farms, Stanhope

8) FourSistersFarm, Holland

4 Years & Under 5 Years Old

1) Green Ash Farm, LLC, Nevada

2) Green Ash Farm, LLC, Nevada

3) FourSistersFarm, Holland

4) Christy Hanson, Westside

5) FourSistersFarm, Holland

6) Christy Hanson, Westside

5 Years Old & Over

1) Green Ash Farm, LLC, Nevada

2) Green Ash Farm, LLC, Nevada

Grand Champion Senior Doe

Grand) Green Ash Farm, Llc, Nevada

Reserve Grand Champion Senior Doe

Reserve) Dakota Creek Farms, Stanhope

Mother & Daughter

1) Green Ash Farm, LLC, Nevada

2) Mara Redenius, Grimes

3) FourSistersFarm, Holland

4) FourSistersFarm, Holland

5) Christy Hanson, Westside

6) Dakota Creek Farms, Stanhope

Produce of Doe

1) Green Ash Farm, LLC, Nevada

Senior Get of Sire

1) Green Ash Farm, LLC, Nevada

2) Christy Hanson, Westside

Breeders Trio

1) Green Ash Farm, LLC, Nevada

2) FourSistersFarm, Holland

3) Christy Hanson, Westside

Dairy Herd

1) Green Ash Farm, LLC, Nevada

2) FourSistersFarm, Holland

3) Christy Hanson, Westside

Premier Breeder

1) Green Ash Farm, Llc, Nevada

Premier Exhibitor

2) Green Ash Farm, Llc, Nevada

Milking Competition

1) Green Ash Farm, Llc, Nevada

NUBIAN

Under 4 Months Old

1) Rockin T Acres, Altoona

2) Reasoner Farms, Ellston

3) Reasoner Farms, Ellston

4) Rockin' T Acres, Altoona

5) Reasoner Farms, Ellston

4 Months & Under 5 Months Old

1) Rockin T Acres, Altoona

2) Reasoner Farms, Ellston

3) Ranschau Acres, Rock Valley

4) Rockin T Acres, Altoona

5) Reasoner Farms, Ellston

6) SHERRY MASTBERGEN, Merrill

7) SHERRY MASTBERGEN, Merrill

8) Ranschau Acres, Rock Valley

5 Months & Under 6 Months Old

1) MCDANIEL FAMILY, Mitchellville

2) Ranschau Acres, Rock Valley

3) MCDANIEL FAMILY, Mitchellville

1 Year & Under 2 Years Old, Not in Milk

1) Cole Meador, Lincoln, Neb.

2) MCDANIEL FAMILY, Mitchellville

3) Ranschau Acres, Rock Valley

4) MCDANIEL FAMILY, Mitchellville

5) Rockin' T Acres, Altoona

6) Rockin' T Acres, Altoona

7) Reasoner Farms, Ellston

8) SHERRY MASTBERGEN, Merrill

9) Reasoner Farms, Ellston

10) Ranschau Acres, Rock Valley

Grand Champion Junior Doe

Grand) Cole Meador, Lincoln, Neb.

Reserve Grand Champion Junior Doe

Reserve) Rockin T Acres, Altoona

Junior Get of Sire

1) Rockin' T Acres, Altoona

2) MCDANIEL FAMILY, Mitchellville

3) Reasoner Farms, Ellston

Under 2 Years Old, In Milk

1) Rockin' T Acres, Altoona

2) MCDANIEL FAMILY, Mitchellville

2 Years & Under 3 Years Old

1) Rockin' T Acres, Altoona

2) Cole Meador, Lincoln, Neb.

3) Ranschau Acres, Rock Valley

4) Rockin' T Acres, Altoona

5) Cole Meador, Lincoln, Neb.

6) Whisper-n-creek Caprines, Wagner, S.D.

7) SHERRY MASTBERGEN, Merrill

3 Years & Under 4 Years Old

1) Ranschau Acres, Rock Valley

2) Rockin' T Acres, Altoona

3) Cole Meador, Lincoln, Neb.

4) MCDANIEL FAMILY, Mitchellville

5) Cole Meador, Lincoln, Neb.

6) Rockin' T Acres, Altoona

4 Years & Under 5 Years Old

1) Rockin' T Acres, Altoona

2) Rockin' T Acres, Altoona

5 Years Old & Over

1) Rockin' T Acres, Altoona

Champion Challenge

1) MCDANIEL FAMILY, Mitchellville

2) Rockin T Acres, Altoona

3) MCDANIEL FAMILY, Mitchellville

Grand Champion Senior Doe

Grand) Rockin T Acres, Altoona

Reserve Grand Champion Senior Doe

Reserve) Ranschau Acres, Rock Valley

Best Senior Doe of Breed

1) McDaniel Family, Mitchellville

Mother & Daughter

1) Rockin' T Acres, Altoona

2) MCDANIEL FAMILY, Mitchellville

Produce of Doe

1) MCDANIEL FAMILY, Mitchellville

2) Rockin' T Acres, Altoona

3) Cole Meador, Lincoln, Neb.

Senior Get of Sire

1) Rockin' T Acres, Altoona

Breeders Trio

1) MCDANIEL FAMILY, Mitchellville

2) Rockin' T Acres, Altoona

3) Cole Meador, Lincoln, Neb.

Dairy Herd

1) MCDANIEL FAMILY, Mitchellville

2) Rockin' T Acres, Altoona

3) Cole Meador, Lincoln, Neb.

Best Udder of Breed

1) McDaniel Family, Mitchellville

Premier Breeder

1) McDaniel Family, Mitchellville

Premier Exhibitor

1) Rockin T Acres, Altoona

Milking Competition

1) Ranschau Acres, Rock Valley

RECORDED GRADES

Under 4 Months Old

1) Travis Boldt, Arlington, S.D.

2) Reasoner Farms, Ellston

3) Travis Boldt, Arlington, S.D.

4) Taylor McCreedy, Atlantic

5) Reasoner Farms, Ellston

6) Slough Creek Ranch, Bouton

7) Ma's Acres, Bondurant

4 Months & Under 5 Months Old

1) Rnracres, Dysart

2) Rnracres, Dysart

3) Lyn Farm, Lanesboro

4) Robert Houghtaling, Greenfield

5) Linda Grabau, Williamsburg

6) Travis Boldt, Arlington, S.D.

7) Slough Creek Ranch, Bouton

8) Robin Wisgerhof, Dallas Center

9) Reasoner Farms, Ellston

10) Travis Boldt, Arlington, S.D.

11) Robin Wisgerhof, Dallas Center

12) Linda Grabau, Williamsburg

5 Months & Under 6 Months Old

1) Timberland Acres, Jesup

2) Timberland Acres, Jesup

3) Tyler Evans, Osage

4) AIMEE BOLAR, Marshalltown

5) Tyler Evans, Osage

6) Elizabeth Smith, Saint Anthony

7) Elizabeth Smith, Saint Anthony

8) Slough Creek Ranch, Bouton

9) James Gethmann, Gladbrook

10) Travis Boldt, Arlington, S.D.

6 Months & Under 1 Year Old

1) Sherry Mastbergen, Merrill

2) Lyn Farm, Lanesboro

3) Robert Houghtaling, Greenfield

4) Sherry Mastbergen, Merrill

5) Lyn Farm, Lanesboro

6) Travis Boldt, Arlington, S.D.

1 Year & Under 2 Years Old, Not in Milk

1) Whisper-n-creek Caprines, Wagner, S.D.

2) Robin Wisgerhof, Dallas Center

3) Meadow Valley, Alton

4) Timberland Acres, Jesup

5) Travis Boldt, Arlington, S.D.

6) Robin Wisgerhof, Dallas Center

7) Travis Boldt, Arlington, S.D.

8) Reasoner Farms, Ellston

9) Linda Grabau, Williamsburg

10) Reasoner Farms, Ellston

11) Elizabeth Smith, Saint Anthony

12) Linda Grabau, Williamsburg

13) Elizabeth Smith, Saint Anthony

Grand Champion Junior Doe

Grand) Timberland Acres, Jesup

Reserve Grand Champion Junior Doe

Reserve) Whisper-n-creek Caprines, Wagner, S.D.

Best Junior Doe of Breed

1) Timberland Acres, Jesup

Junior Get of Sire

1) Robin Wisgerhof, Dallas Center

2) Lyn Farm, Lanesboro

3) Travis Boldt, Arlington, S.D.

4) Tyler Evans, Osage

Under 2 Years Old, In Milk

1) Timberland Acres, Jesup

2) Travis Boldt, Arlington, S.D.

3) Whisper-n-creek Caprines, Wagner, S.D.

4) Travis Boldt, Arlington, S.D.

5) Robert Houghtaling, Greenfield

2 Years & Under 3 Years Old

1) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

2) Timberland Acres, Jesup

3) MA'S Acres, Bondurant

4) Robert Houghtaling, Greenfield

5) Robin Wisgerhof, Dallas Center

3 Years & Under 4 Years Old

1) Meadow Valley, Alton

2) James Gethmann, Gladbrook

3) James Gethmann, Gladbrook

4) Robin Wisgerhof, Dallas Center

5) Travis Boldt, Arlington, S.D.

6) Timberland Acres, Jesup

7) Taylor McCreedy, Atlantic

8) Robin Wisgerhof, Dallas Center

4 Years & Under 5 Years Old

1) Robert Houghtaling, Greenfield

2) Meadow Hill, Leon

3) Robin Wisgerhof, Dallas Center

5 Years Old & Older

1) Elizabeth Smith, Saint Anthony

2) Slough Creek Ranch, Bouton

3) James Gethmann, Gladbrook

4) Robin Wisgerhof, Dallas Center

Grand Champion Senior Doe

Grand) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

Reserve Grand Champion Senior Doe

Reserve) Meadow Hill, Leon

Mother & Daughter

1) Robin Wisgerhof, Dallas Center

2) Meadow Valley, Alton

3) Travis Boldt, Arlington, S.D.

4) Robert Houghtaling, Greenfield

5) James Gethmann, Gladbrook

6) Taylor McCreedy, Atlantic

7) Slough Creek Ranch, Bouton

8) MA'S Acres, Bondurant

Produce of Doe

1) Robin Wisgerhof, Dallas Center

2) Travis Boldt, Arlington, S.D.

Senior Get of Sire

1) Robin Wisgerhof, Dallas Center

2) Travis Boldt, Arlington, S.D.

Breeders Trio

1) Robin Wisgerhof, Dallas Center

2) Travis Boldt, Arlington, S.D.

3) Elizabeth Smith, Saint Anthony

4) Robert Houghtaling, Greenfield

5) Slough Creek Ranch, Bouton

Dairy Herd

1) Robin Wisgerhof, Dallas Center

Best Udder of Breed

1) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

Premier Exhibitor

1) Timberland Acres, Jesup

Premier Breeder

1) Timberland Acres, Jesup

Milking Competition

1) James Gethmann, Gladbrook

SAANEN

Under 4 Months Old

1) Dustin Norberg, Sioux City

2) Robert Houghtaling, Greenfield

3) Travis Boldt, Arlington, S.D.

4) Dustin Norberg, Sioux City

5) Travis Boldt, Arlington, S.D.

4 Months & Under 5 Months Old

1) Travis Boldt, Arlington, S.D.

2) James Gethmann, Gladbrook

3) Travis Boldt, Arlington, S.D.

4) Virden-Creek Saanens, Waterloo

5) Virden-Creek Saanens, Waterloo

6) Robert Houghtaling, Greenfield

5 Months & Under 6 Months Old

1) Travis Boldt, Arlington, S.D.

2) Dustin Norberg, Sioux City

3) Dustin Norberg, Sioux City

4) Travis Boldt, Arlington, S.D.

5) McDaniel Family, Mitchellville

6 Months & Under 1 Year Old

1) Robert Houghtaling, Greenfield

2) Robert Houghtaling, Greenfield

3) Travis Boldt, Arlington, S.D.

4) Travis Boldt, Arlington, S.D.

1 Year & Under 2 Years Old, Not in Milk

1) Meadow Hill, Leon

2) Virden-Creek Saanens, Waterloo

3) Robert Houghtaling, Greenfield

4) Travis Boldt, Arlington, S.D.

5) Meadow Hill, Leon

6) Dustin Norberg, Sioux City

7) MCDANIEL FAMILY, Mitchellville

8) Hendrix Farms, Leon

9) MCDANIEL FAMILY, Mitchellville

Grand Champion Junior Doe

Grand) Travis Boldt, Arlington, S.D.

Reserve Grand Champion Junior Doe

Reserve) Dustin Norberg, Sioux City

Junior Get of Sire

1) Travis Boldt, Arlington, S.D.

2) Meadow Hill, Leon

3) Dustin Norberg, Sioux City

4) Virden-Creek Saanens, Waterloo

5) Robert Houghtaling, Greenfield

Under 2 Years Old, In Milk

1) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

2) Dustin Norberg, Sioux City

3) Timberland Acres, Jesup

2 Years & Under 3 Years Old

1) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

2) Virden-Creek Saanens, Waterloo

3) Timberland Acres, Jesup

4) MCDANIEL FAMILY, Mitchellville

5) Dustin Norberg, Sioux City

6) Travis Boldt, Arlington, S.D.

7) Travis Boldt, Arlington, S.D.

3 Years & Under 4 Years Old

1) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

2) Meadow Hill, Leon

3) Virden-Creek Saanens, Waterloo

4) Dustin Norberg, Sioux City

5) Travis Boldt, Arlington, S.D.

6) Meadow Hill, Leon

7) Travis Boldt, Arlington, S.D.

4 Years & Under 5 Years Old

1) Virden-Creek Saanens, Waterloo

2) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

3) Meadow Hill, Leon

4) MCDANIEL FAMILY, Mitchellville

5) MCDANIEL FAMILY, Mitchellville

5 Years Old & Over

1) Virden-Creek Saanens, Waterloo

Grand Champion Senior Doe

Grand) Virden-creek Saanens, Waterloo

Reserve Grand Champion Senior Doe

Reserve) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

Mother & Daughter

1) Virden-Creek Saanens, Waterloo

Produce of Doe

1) Virden-Creek Saanens, Waterloo

2) Travis Boldt, Arlington, S.D.

Senior Get of Sire

1) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

2) Travis Boldt, Arlington, S.D.

Breeders Trio

1) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

2) Virden-Creek Saanens, Waterloo

3) Travis Boldt, Arlington, S.D.

4) Meadow Hill, Leon

Dairy Herd

1) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

2) Virden-Creek Saanens, Waterloo

3) Travis Boldt, Arlington, S.D.

Best Udder of Breed

1) Pleasant Grove Dairy Goats, Epworth

Premier Breeder

1) Travis Boldt, Arlington, S.D.

Premier Exhibitor

1) Virden-creek Saanens, Waterloo

TOGGENBERG

Under 4 Months Old

1) Taylor McCreedy, Atlantic

2) Travis Boldt, Arlington, S.D.

3) Travis Boldt, Arlington, S.D.

4) Sandy Muecke, Hinton

4 Months & Under 5 Months Old

1) Taylor McCreedy, Atlantic

2) Meadow Valley, Alton

3) Travis Boldt, Arlington, S.D.

4) Saathoff Farms, Clare

5) Saathoff Farms, Clare

6) Travis Boldt, Arlington, S.D.

5 Months & Under 6 Months Old

1) Travis Boldt, Arlington, S.D.

2) Travis Boldt, Arlington, S.D.

3) Elizabeth Smith, Saint Anthony

4) Elizabeth Smith, Saint Anthony

6 Months & Under 1 Year Old

1) Travis Boldt, Arlington, S.D.

2) Travis Boldt, Arlington, S.D.

1 Year & Under 2 Years Old, Not in Milk

1) Elizabeth Smith, Saint Anthony

2) Meadow Valley, Alton

3) Saathoff Farms, Clare

4) Timberland Acres, Jesup

5) Taylor McCreedy, Atlantic

6) Travis Boldt, Arlington, S.D.

7) Saathoff Farms, Clare

Grand Champion Junior Doe

Grand) Elizabeth Smith, Saint Anthony

Reserve Grand Champion Junior Doe

Reserve) Meadow Valley, Alton

Junior Get of Sire

1) Travis Boldt, Arlington, S.D.

Under 2 Years Old, In Milk

1) Callie Schmidt, Hawarden

2) Travis Boldt, Arlington, S.D.

3) Travis Boldt, Arlington, S.D.

4) Callie Schmidt, Hawarden

2 Years & Under 3 Years Old

1) Callie Schmidt, Hawarden

2) Callie Schmidt, Hawarden

3 Years & Under 4 Years Old

1) Taylor McCreedy, Atlantic

4 Years & Under 5 Years Old

1) Callie Schmidt, Hawarden

2) Travis Boldt, Arlington, S.D.

5 Years Old & Over

1) Elizabeth Smith, Saint Anthony

2) Callie Schmidt, Hawarden

Champion Challenge

1) Elizabeth Smith, Saint Anthony

2) Callie Schmidt, Hawarden

Grand Champion Senior Doe

Grand) Elizabeth Smith, Saint Anthony

Reserve Grand Champion Senior Doe

Reserve) Callie Schmidt, Hawarden

Mother & Daughter

1) Elizabeth Smith, Saint Anthony

2) Taylor McCreedy, Atlantic

Produce of Doe

1) Callie Schmidt, Hawarden

Senior Get of Sire

1) Travis Boldt, Arlington, S.D.

Breeders Trio

1) Callie Schmidt, Hawarden

2) Travis Boldt, Arlington, S.D.

Dairy Herd

1) Callie Schmidt, Hawarden

2) Travis Boldt, Arlington, S.D.

Best Udder of Breed

1) Elizabeth Smith, Saint Anthony

Premier Breeder

1) Callie Schmidt, Hawarden

Premier Exhibitor

1) Callie Schmidt, Hawarden

Milking Competition

1) Callie Schmidt, Hawarden