2017 Livestock Schedules & Judges

Livestock Schedules

* 4-H and FFA arrival, release and judging times are listed in the Open Class schedules.

Judges Listing

Open Class Beef Cattle
Angus Scott Foster -- Niles, MI
Charolais Steve Patton -- Frankfort, IN
Dexter PJ Budler -- Ft. Worth, TX
Feeder Calf Tyler Winegardner -- Harrod, OH
Gelbvieh TBA
Hereford/Polled Hereford Todd Herman -- Lima, OH
Limousin Shane Lindsey -- Prairie City, IA
Lowline Shane Lindsey -- Prairie City, IA
Maine-Anjou Tyler Stutsman -- Riverside, IA
Miniature Hereford TBA
Red Angus Steve Patton -- Frankfort, IN
Salers TBA
Shorthorn Chuck Lemenager -- Fairbury, IL
Simmental Dr. Ryan Rathmann -- Lubbock, TX
South Devon PJ Budler -- Ft. Worth, TX
Open Class Dairy Cattle
Ayrshire Ted Dement -- Kenney, IL
Brown Swiss Tom Foss -- Cambridge, MN
Guernsey Kevin Stoltzfus -- East Earl, PA
Holstein Jason Lloyd -- Middleburgh, NY
Jersey Ted Dement -- Kenney, IL
Milking Shorthorn Joe Gibbs -- Epworth, IA
Open Class Goat
Angora Goat TBA
Boer Goat TBA
Dairy Goat Edward Cavanaugh -- Ontario, Canada
Open Class Horse
Belgian & Shire Malcom Yeadon -- Woodstock, Ontario
Clydesdale Halter Logan Behn -- Rockford, IL
Draft Pony Logan Behn -- Rockford, IL
English Society Cheryl Manahan -- Wichita, KS
Farm Team TBA
TBA
Miniature Horse Jon Wolf -- Galva, IL
Ray Zoercher -- Pollok, TX
Open Western & Quarter Horse Gary Werner -- Lees Summit, MO
Clint Fullerton -- Andover, KS
Percheron & Clydesdale Logan Behn -- Rockford, IL
Percheron Halter Cole Steinbeck -- Marblehead, OH
Open Class Llama
Llama TBA
Open Class Poultry
Poultry Larry Denny -- Phillipsburg, MO
Bob Gilbert -- Urbana, IL
Open Class Rabbit
Rabbit Meara Collins -- Princeton, MO
Susan Dapper -- Faribault, MN
John Grimm -- Manchester, IA
Brent Rice -- Norwalk, IA
Open Class Sheep
Babydoll Southdown John Mrozinski -- Rolling Prairie, IN
Cheviot Tor Sorensen -- Houstonia, MO
Columbia Tor Sorensen -- Houstonia, MO
Corriedale Tor Sorensen -- Houstonia, MO
Dorset John Mrozinski -- Rolling Prairie, IN
Hampshire John Mrozinski -- Rolling Prairie, IN
Jackpot Lamb John Neary -- Arlington, NE
Long Wool Tor Sorensen -- Houstonia, MO
Montadale Tor Sorensen -- Houstonia, MO
Oxford Down John Neary -- Arlington, NE
Rambouillet Tor Sorensen -- Houstonia, MO
Shropshire John Mrozinski -- Rolling Prairie, IN
Southdown John Mrozinski -- Rolling Prairie, IN
Suffolk Wayne O’Brien -- West Union, IA
Wether Sire/Dam Keith Berry -- Sac City, IA
Open Class Swine
Berkshire Adam Conover -- Macon, MO
Duroc Kyle Baade -- Plymouth, NE
Hampshire Kyle Baade -- Plymouth, NE
Market Swine Brett Beyers -- Sibley, IL
Poland China Tom Farrer -- Royal Center, IN
Spotted Tom Farrer -- Royal Center, IN
Yorkshire Kyle Baade -- Plymouth, NE
FFA
Beef - Breeding TBA
Beef - Performance TBA
Dairy Goat Edward Cavanaugh -- Ontario, Canada
Horse TBA
TBA
Meat Goat TBA
Poultry TBA
Rabbit TBA
Sheep - Breeding TBA
Sheep - Market/Carcass TBA
Swine - Breeding Brad Mortensen -- Kent City, MI
Swine - Market/Derby Ryan Sites -- Tuttle, OK
4-H
Beef - Beef of Merit TBA
Beef - Breeding TBA
Beef - Market Mark Hoge -- Good Hope, IL
Dairy Goat Edward Cavanaugh -- Ontario, Canada
Horse TBA
TBA
Meat Goat TBA
Poultry Larry Denny -- Phillipsburg, MO
Bart Pals -- Mason City, IA
Rabbit TBA
TBA
TBA
TBA
Sheep - Commercial Breeding & Market TBA
Sheep - Purebred Breeding TBA
Swine TBA