Livestock Schedules & Judges

2014 Schedules

* 4-H and FFA arrival, release and judging times are listed in the Open Class schedules.

Filter judges:

2014 Judges Listing

Open Class Beef Cattle
Angus Dr. John Rayfield - Dryan, TX
Charolais Cody Lowderman - Macomb, IL
Chianina Chris Peuster - Richmond, MO
Dexter Matt Gunderson - Gretna, NE
Feeder Calf Jared Boyert - Elmwood, IL
Gelbvieh Brad Winegardner - Lima, OH
Hereford/Polled Hereford Brent Meeks - Taylor, NE
Limousin Dr. John Rayfield - Dryan, TX
Lowline Todd Herman - Madill, OK
Maine-Anjou Chris Peuster - Richmond, MO
Miniature Hereford Todd Herman - Madill, OK
Red Angus Colby Lind - Rushford, MN
Salers Doug Satree - Montague, TX
Shorthorn Brad Winegardner - Lima, OH
Simmental Doug Satree - Montague, TX
South Devon Colby Lind - Rushford, MN
Open Class Dairy Cattle
Ayrshire Nathan Thomas - Cable, OH
Brown Swiss Laurie Winkelman - Appleton, WI
Guernsey Don Langrehr - West Salem, WI
Holstein Callum McKiven - Quebec, Canada
Jersey Callum McKiven - Quebec, Canada
Milking Shorthorn Alan Graves - Las Vegas, NV
Open Class Goat
Angora Goat Eddie Holland - Bluffton, TX
Boer Goat Coni Ross - Blanco, TX
Dairy Goat Joe Pilotte - Brazil, IN
Open Class Horse
Appaloosa Lita Hottel - Rochester, MN
Gary Hersom - Jesup, IA
Belgian & Shire Zeph Lariviere - Kennedy, Saskatchewan
Clydesdale Mark Sparrow - Eldora, IA
Draft Pony Mark Sparrow - Eldora, IA
English Society Brendan Heintz - Oak Park, IL
Farm Team Jerry Davis - Murray, IA
Burt Giltner - Ottumwa, IA
Miniature Horse Lynette Schneider - Belleville, IL
Les Zadina - Ogallala, NE
Open Western & Quarter Horse Merle Arbo - Kingsville, MO
Brian Ellsworth - Kendall, WI
Percheron Mark Sparrow - Eldora, IA
Percheron Line Steve Gregg - Cargill, ON
Open Class Llama
  Beth Myers - Newark, OH
Open Class Poultry
  Jacob Bates - Charleston, AR
Larry Denny - Lebanon, MO
Open Class Rabbit
  Mike Avesing - Muscatine, IA
John Grimm - Manchester, IA
Randy Shumaker - Prather, CA
Allen Mesick - Prather, CA
Open Class Sheep
Baby Doll Southdown Dan Spilde - Stoughton, WI
Cheviot Dave Smith - Earlpark, IN
Columbia Dave Smith - Earlpark, IN
Corriedale Dave Smith - Earlpark, IN
Dorset Dan Spilde - Stoughton, WI
Hampshire Dan Spilde - Stoughton, WI
Jackpot Lamb Merill Neary - Omaha, NE
Long Wool Dave Smith - Earlpark, IN
Montadale Dave Smith - Earlpark, IN
Oxford Down Merill Neary - Omaha, NE
Rambouillet Dave Smith - Earlpark, IN
Shropshire Dan Spilde - Stoughton, WI
Southdown Dan Spilde - Stoughton, WI
Suffolk Steve George - Deshler, OH
Wether Sire/Dam B.J. Wright - Scranton, IA
Open Class Swine
Berkshire Kyle Rozeboom - St. Paul, MN
Duroc John Staude - Stillwater, OK
Hampshire John Staude - Stillwater, OK
Market Swine Raymond Rice - Velma, OK
Poland China Matt Miller - Cabery, IL
Spotted Matt Miller - Cabery, IL
Yorkshire John Staude - Stillwater, OK
FFA
Beef - Breeding Dan Shike - Sadorus, IL
Beef - Performance Phil Core - Pleasantville, IA
Dairy Goat Joe Pilotte - Brazil, IN
Horse Amanda Burrows - Miami, OK
Mary Ingwerson - Weeping Water, NE
Meat Goat Jess Yeaman - Uvalbe, TX
Poultry Bart Pals - Mason City, IA
Rabbit Eric Mixdorf - Denver, IA
Sheep - Breeding Logan MacLennan - Byers, CO
Sheep - Market/Carcass Logan MacLennan - Byers, CO
Swine - Breeding Steve Rodibaugh - Rensselaer, IN
Swine - Market/Derby Kade Hummer - Ashkun, IL
4-H
Beef - Beef of Merit Pat Wall - Pleasantville, IA
Beef - Breeding Bob Adcock - Moweaqua, IL
Beef - Market Jack Ward - Plattsburg, MO
Dairy Goat Joe Pilotte - Brazil, IN
Horse Mary Ingwerson - Weeping Water, NE
Alan Reike - Edina, MN
Meat Goat Jess Yeaman - Uvalbe, TX
Poultry Jacob Bates - Charleston, AR
Larry Denny - Lebanon, MO
Rabbit Brent Rice - Norwalk, IA
Randy Shumaker - Prather, CA
Allen Mesick - Prather, CA
Sheep - Commercial Breeding & Market Allen Hybsha - Binger, OK
Sheep - Purebred Breeding Tom Willwerth - Eagle Grove, IA
Swine Ben Bobell - Lincoln, IL